Kamil Sönmez kimdir resimleri

'Biyografi' forumunda Blizzard tarafından 5 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kamil Sönmez kimdir


  Kamil Sönmez 1947 yılında Ordunun Perşembe ilçesinde doğdu. Kamil Sönmez Özellikle Karadeniz müziğinden türküler seslendiren Türk halk müziği sanatçısı, sinema ve tiyatro oyuncusu.
  Kamil Sönmez İlköğretimini Giresun'da tamamladıktan sonra, Ankara Devlet Konservatuarı Opera şan bölümüne girdi. Kamil Sönmez 1967-1969 yılları arasında askerlik görevini yaptı. Askerlik sonrası Avni Dilligil Tiyatrosunda profesyonel tiyatro oyunculuğuna başladı. Sırasıyla Ankara Sahnesi ve Ankara Kardeş Oyuncular Tiyatrosu'nda çalışmalarını sürdürdü.


  Tiyatroda oyunculuğunu sürdürürken Zülfü Livanelinin yapımcılığında ilk plağı olan "İnce Memed - Hekimoğlu" ile şarkıcılığa başladı. Sonra halk türküleri sınavını kazanarak radyoya girdi. Karadeniz türkülerinin en önemli sanatçılarından biri oldu. Bu sırada sinema filmlerinde de rol aldı.


  Kamil Sönmez, 1993 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Türk Halk Müziği korosunda solisttir. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.  Kamil Sönmez resmi


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   


Similar Threads: Kamil Sönmez
Forum Başlık Tarih
Biyografi Mustafa Kâmil Paşa Kimdir? Kısaca Hayatı 4 Nisan 2017
Biyografi Zeynep Kamil Kimdir 14 Şubat 2013
Biyografi Muhammed Kamil Efendi Kimdir, Kısaca 15 Kasım 2012
Biyografi Ahmet Kamil Kimdir 26 Ocak 2012
Biyografi Hattat Hacı Ahmed Kamil Akdik Kimdir 26 Ocak 2012