Kamerunun Gezilecek Yerleri

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 25 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kamerunun Gezilecek Yerleri
  Kamerunda Gezilecek Yerler

  [​IMG]

  Resmî ismi Kamerun Cumhuriyeti (Republic of Cameroon) olan orta batı Afrika ülkesidir. 1960 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Nüfusu 13.521.000, yüzölçümü 475.442 km²'dir. Güneybatısında Gine Körfezi, kuzeybatısında Nijerya, kuzeydoğusunda Çad Gölü, doğusunda Orta Afrika Cumhuriyeti, güneyinde Kongo,Gabon ve Ekvator Ginesi bulunmaktadır. Başkenti Yaounde'dır. En büyük şehri ve limanı Douala'dır.
  Yaklaşık 325 km'lik dar bir kıyısı vardır. Kamerun tropik bir bölgede bulunmasından dolayı ortalama yıllık sıcaklığı 21-28 C° arasındadır.
  Kamerun'da Bantu dillerini konuşan 100'den fazla değişik insan topluluğu yaşar.  15. yy. başlarında bölgeye gelen Portekizli işgalciler burada koloniler kurmaya başladı. Bölge halkını köle ticaretinde kullanmaya başladılar. 1864 yılında Alman sömürgesi olan Kamerun, Birinci Dünya Savaşı'nı Almanya'nın kaybetmesi ile İngiltere ve Fransa arasında paylaşıldı. İlk bağımsızlık hareketi 1961 yılında federal cumhuriyetin ilanı ile oldu. 1972 yılında bütün ülke bir merkeze bağlandı ve tam bağımsızlık ilan edildi.