Kalsiyum nedir kalsiyum içeren besinler nelerdir

'Dualar ve Faziletleri' forumunda DiScOvErEr tarafından 15 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

 1. KALSİYUM NEDİR?

  Kalsiyum içeren besinlerKalsiyum, vücudumuzdaki kemikler ve dişlerin temel yapı maddesidir. Kalsiyumun kemiklerde bulunması onların dayanıklı ve güçlü olmasını sağlar. Vücudumuzda bulunan kalsiyum’un %99’u kemiklerimiz ve dişlerimizde. %1’i ise kanda ve yumuşak dokularda bulunmaktadır. Kalsiyum D vitamini sayesinde vücutta emilir. Bu yüzden D vitaminin yetersiz olduğu durumlarda kalsiyum alınsa bile yeterli emilim olmayacaktır. Yani varlıkta yokluk çekilecektir.
  Doğada, en fazla hayvan, insan vü¬cutlarında ve bitkilerde, ayrıca nehir ve dere sularında bulunur. Eksikliğinde vücudun herhangi bir bölümünde fonksiyon kayıpları meydana gelir.

  KALSİYUM İÇEREN BESİNLER

  En fazla kalsiyum laha¬na, soya fasulyesi, fıstık, ceviz, brokoli, ayran, süt ve tüm sütlü besinlerde bulunur. İkincil derecede olanlar ise, enginar, kuru fasulye ve nohut gibi kuru taneli yiyecekler, böbrek, havuç, kereviz, krema, yumurta, salatalık, ıstakoz ve diğer deniz ürünleri¬dir.
  Kalsiyum içeren diğer besinler ise koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler, tatlı badem ve kuru baklagillerdir.
  Kalsiyum mineralinin kullanıldığı kaynağın doğru seçimi çok önemlidir. Aksi takdirde kalsiyum yararının yanı sıra yan etkilerinin olması kaçınılmazdır. Örneğin; kalsiyum karbonat içeren takviyeler vücutta daha az kolay emildiğinden gaz ve kabızlığa neden olabilecektir. Kemik tozu, beyaz mermer, istiridye kabuklarından elde edilen kalsiyum takviyeleri kurşun içerebileceğinden kullanılması uygun değildir.

  KALSİYUMUN GÖREVLERİ

  Kalsiyum görevleri aşağıda sıralandığı gibidir:
  - kan pıhtılaşmasını sağlar,
  - eklemleri yapılandırır,
  - kalp atışlarını düzenler,
  - sinir sisteminin onarılmasına yardımcı olur,
  - kemik erimesini engeller,
  - doku ve hücrelerin sağlamlığını ve can¬lılığını sağlar.


  KALSİYUM EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

  Aşağıda sayılan belirtiler sizde mevcutsa kalsiyum eksikliği olduğu düşünülebilir.
  - Kas krampları ve kas ağrıları,
  - Kalp çarpıntısı,
  - Tırnakta görülen kırılmalar,
  - Uyku sorunları,
  - Eklem ağrıları,
  - Diş çürükleri,
  - Dişeti problemleri,
  - Kemik erimesi (osteoporoz),
  - Kramplarda artış ve kasılmalar.
   
 2. Çok faydalı bilgiler teşekkürler