Kalp Sağlığına Dost Beslenme Önerileri

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Kalp Sağlığına Dost Beslenme Önerileri

  [​IMG]
  Kalp sağlığımızı korumamız için çok fazla nedenimiz olduğunu biliyoruz.Çünkü Kalp Hastalıkları Dünyada en fazla görülen hastalıklardan birisi olup aynı zamanda en çok ölüm oranı kalp rahatsızlıkları nedeniyle oluyor.
  Bunları göz önünde bulundurarak kalp sağlığımıza daha fazla önem vermemiz gerkiyor özellikle Kalbin düşmanı olan sigara ve aşırı kilolardan uzak durmalıyız. Son yıllarda Ülkemizde obez insanların sayısı oldukça artmış durumda buda kalp hastalıkları riskinin artmasına neden oluyor.

  Kalp hastalıklarından korunmak için özellikle beslenme konusuna büyük özen göstermemiz gerekiyor kızartma ve çok yağlı yiyeceklerden kaçınmalı özellikle lifli gıdalarla beslenmeneye özen gösterilmeli.Bol bol meyve yenmeli şekerli besinler yerine gerektiği kadar meyve yemek kalp sağlığı için çok faydalı.Özellikle kırmızı etin azaltılması gerekiyor bol bol balık yiyebilirsiniz ayrıca beslenmemizde ihtiyacımız olduğu kadar aşırıya kaçmadan kuruyemiş tüketebiliriz ve bol su içmeliyiz.

  Belirli aralıklarla sağlık kontrollerimizi yaptırmamız gerekiyor.Mutlaka kan şekerinizi ölçtürmelisiniz düzenli aralıklarla kan şekeri ölçümünü yaptırmamız gerekiyor.Ölçümlerin sonucuna göre düzenli bir beslenme programı hazırlanması gerekiyor.Yine aynı şekilde tansiyonunuzu da düzenli olarka ölçmelisiniz ayrıca sağlığımızın büyük düşmanı olan sigaradan uzak durulması gerekiyor.Kalp hastalıkalrını tetikleyen en önemli düşman sigaradır bu nednele sigarayı hayatınızdan çıkartmalısınız.Hareketli bir yaşam tarzını seçin günlük yürüyüşler ve hafif egzersizler yapabilirsiniz.