Kalp Krizine ve Saman Nezlesine Karşı Aşı

'Teknoloji Haberleri' forumunda Wish tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Kalp Krizini Önleyen Aşı
  Bu aşı sayesinde kalp krizi ortadan kalkıyor.

  [​IMG]

  Biri kalp krizine diğeri saman nezlesine çare olacak iki aşı üretildi. 3 ile 5 yıl içerisinde kullanılabilecek kalp aşısı vücuda yüklenen kötü kolesterolü etkisiz hale getirerek, krizi önleyecek. Saman nezlesini bitiren aşı ise önümüzdeki yıl piyasada olacak.

  İSVEÇLİ bilim insanları, kalp krizinden ölümleri üçte iki oranında azaltma iddiasındaki aşıyı tanıttı. Karolinska Enstitüsünce yapılan araştırma sonucunda üretilen ve şimdilik yalnızda fareler üzerinde denenen aşı, insanlar üzerindeki testlerde de olumlu sonuç verirse, 3 ile 5 yıl içerisinde kullanılabilir hale gelecek.


  T hücrelerini durduracak

  Aşının özelliği, vücuda yüklenen kötü kolesterolü etkisiz hale getirmesi. Bağışıklık sistemimiz, vücuttaki kötü kolesterolü tespit ettiği anda, bir savunma mekanizması olarak T hücreleri göreve koşuyor ve bu şekilde, bu kolesterolün kana karışmasına engel olmaya çalışıyor. Ancak T hücrelerinin ciddi bir olası yan etkisi var: Kalbe kan pompalanmasını engellemek suretiyle kalp krizine sebep olmak. İsveçli bilim insanları da, işte bu nedenle, kötü kolesterole doğrudan saldıran ve onu yok eden bu aşıyı geliştirdiler. Aşı yapıldığı anda bağışıklık sistemimiz, kötü kolesterol tehlikesinin ortadan kalktığını algılayıp, kalp krizine neden olabilecek T hücrelerini görevlendirmiyor ve böylece de ölümcül rahatsızlık önlenmiş oluyor.

  milliyethaber
   


Similar Threads: Kalp Krizine
Forum Başlık Tarih
Teknoloji Haberleri Twitter’da Kalp Yapma 16 Mayıs 2016
Teknoloji Haberleri Twitter Kalp beğeni tuşu 16 Mayıs 2016
Teknoloji Haberleri İlk yapay mini kalp nakli 18 Ağustos 2009