kalp kasının diğer kaslardan farkı nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Meryem tarafından 21 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


  1. Kalp Kası nedir kısaca
    Kalp kası, kalbin kasılma işlevim yerine getiren bir doku katmanıdır. Kahnığı kalbin boşluklarını çevreleyen duvarlara göre bazı değişiklikler gösterir. Kalp kasnım en ince olduğu bölge kulakçıklardır. Kalp kası sağ karıncıkta biraz daha kalındır; sol karıncıktaki kalınlığı ise sağ kanncıktakinin yaklaşık iki katıdır.

    kalp kasının diğer kaslardan farkı nedir

    Yapı bakımından çizgili kas yapısındadir ancak çalışması çizgili kas gibi isteğimizle değil düz kas gibi istek dışı çalışır.

    KALP KASI: Yapı olarak kalp kası, belli bir ölçüde çizgili kasa benzer. Kalp kası da mikroskopla incelendiğine, çizgili bir yapı gösterir. Bu çizgiler kalp kasnıdaki akün ve miyozin liflerinin birbirine göre olan durumlarından kaynaklanmaktadır. Kalp kasının çizgili kasa göre bir Önemi, bir değişikliği vardır. Anımsanacağı gibi çizgili kastaki her kas hücresi ötekinden bağımsızdır. Kalp kasında hücreler belli bölgelerde “Diskus interkalaris” denilen enine uzanan parlak şeritlerle birbirlerine bağlanırlar. Bu şeritlerin ortası boştur. Bu boşluklar aracılığıyla kalp kası hücrelerinin içleri, birbirleriyle bağlantı kurarlar. Yukarıda belirttiğimiz bu özellik nedeniyle kalp kasım oluşturan hücreler, dokusal bir bütünlük oluştururlar. Bu dokusal bütünlük, kalp kasına işlev bakımından bir bütünlük kazandırır.