Kalp Kapakçığı Ameliyatı Nasıl Olur

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 6 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kalp Kapakçığı Ameliyatı
  Kalp Kapakçığı Ameliyatı Nedir
  Kalp Kapakçığı Ameliyatı Nasıl Yapılır

  Kalp Kapakçığı Ameliyatı Nasıl Olur

  Kapak Ameliyatları Nedir?

  Kalp içinde bulunan ve kanın kalp içindeki akış yönünü belirlemede görev alan kapaklar, toplam 4 tanedir.
  Zamanla ve çeşitli sebeplerden dolayı (doğuştan kalp romatizması, kireçlenme veya kapak iltihabı) görevini yapamaz hale gelir. Kapaklarda daralmalar veya yetersizlikler ortaya çıkar. En sıklıkla arıza gösteren kapaklar; Aort ve Mitral kapak adı verilen kapaklardır. Bu durumda bozulmuş olan kapaklar çıkarılır ve yerine yapay kalp kapağı takılır. Bu işlem de by-pass ameliyatında olduğu gibi bir açık kalp ameliyatı gerektirir.

  Kapak Ameliyatı Nasıl Yapılır?
  Cerrah göğüsü açarak, kalbin ve akciğerin yerini devralacak bir makine (Kalp- akciğer makinesi) kullanır. Bu makinenin devreye girmesiyle kalp ve akciğer devre dışı kalır. Vücut önemli doku ve organları korumak için soğutulur.

  Daha sonra kalp durdurulur ve hasarlı kapak değerlendirilir, mümkünse tamir edilir. Alternatif olarak yapay bir kapak ile hasarlı kapak değiştirilebilir. Kalp kapatılır, içindeki hava çıkarılır ve tekrar çalıştırılır. Dolaşım tatmin edici şekilde sağlanınca pompa ayrılır.

  Akciğerlerin tekrar genişlemesi ve biriken olası sıvıların dışarı boşalması için bir veya daha fazla göğüs tüpü geçici olarak göğüs boşluğunda bırakılabilir.

  Ameliyat sonrası erken dönemde kalp ritminin kontrol edilebilmesi için bir/iki adet pil teli önlem olarak kalbe takılır. Göğüs kemiği tellenir ve cilt kapatılır.

  Ameliyatı Riskleri Nelerdir?
  Bu açıklamaların amacı sizi korkutmak ya da endişelendirmek değil, ameliyatınız ve riskleri ile ilgili konularda sizi daha bilinçli bir şekilde aydınlatmaktır. Bunlar sık görülen risklerdir. Burada anlatılmayan daha az sıklıkla karşılaşılan risklerde olabilir. Genel yada özel sorularınız varsa lütfen cerrahınıza sorunuz.

  Kalp kapak onarım/değişim ameliyatı aşağıdaki risk ve kısıtlamalara sahiptir

  • Ameliyat bölgesinde kanama olabilir ve durmaması durumunda tekrar ameliyata alınmanız gerekebilir.
  • Kan nakli yapılması gerekebilir.
  • Akciğerinizde enfeksiyona yatkınlık yaratan küçük alanlarda çökmeler olabilir. Bu durum akciğer enfeksiyonuna yatkın hale getirebilir, fizyoterapi ve antibiotik ihtiyacı olabilir. Solunum cihazından ayrılmanız gecikebilir ve yoğun bakımda kalış süreniz uzayabilir.
  • Ameliyat sırasında beyin fonksiyonlarınızda kalıcı veya geçici bozulmalara neden olabilecek değişiklikler gelişebilir. Ameliyat sonrasında bitkisel hayat gelişebilir.
  • Ameliyatın verdiği stress ve kullanılan ilaçların yan etkisi olarak mide kanaması geçirebilirsiniz.
  • Nadiren böbrek yetmezliği gelişebilir ve geçici yada kalıcı diyaliz ihtiyacı olabilir.
  • Akciğer veya nadiren kalp etrafında sıvı birikmesi durumunda iğne ile boşaltma işlemi yada tüp drenajı gerekebilir.
  • Çarpıntı, özellikle atrial fibrilasyon denilen hızlı ritm görülebilir. Bu durum gerekirse elektrik uyarısı veya ilaç ile kontrol edilebilir.
  • Bacağınızda şişlik ve ağrı ile giden bir pıhtı oluşumu (derin ven trombozu) meydana gelebilir. Bu pıhtıdan bir parça koparsa akciğerlerinize gidebilir (pulmoner emboli) ve nefes darlığına yol açabilir, bu nadiren ölümcül olabilir.
  • Ameliyattan sonraki bir kaç gün geçici bilinç bulanıklığı olabilir.
  • Yaralarınız enfekte olabilir, kızarıklık, ağrı ve şişlik oluşabilir ve antibiotiklere ihtiyaç olabilir. Enfeksiyon nedeni ile yaranız açılabilir ve tekrar cerrahi müdahale gerekebilir.
  • Göğüs kemiği enfeksiyon yada uygunsuz hareketler nedeni ile kaynamayabilir ve tekrar bir araya getirmek için cerrahi müdehale gerekebilir.
  • Kalp kapağının değişmesi durumunda yeni kapağın üzerinde kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçları ömür boyu almanız gerekecektir.
  • Nadiren takılan yeni kapağın zaman içerisinde ikinci bir ameliyatla değiştirilmesi gerekebilir.
  • Küçük bir olasılıkla hayatınızı kaybedebilirsiniz.
  • Eğer sigara içiyorsanız, şişmansanız, şeker hastalığı, yüksek kan basıncı değerleri varsa veya bilinen kalp rahatsızlığı varsa bu riskler daha yüksek oranla oluşabilir