Kalp İle İlgili Mükemmel Tavsiyeler

'Sağlık Rehberi' forumunda Aysell tarafından 9 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kalp İle İlgili Tavsiyeler

  Kalp Sağlığı İle İlgili Öneriler

  Sağlıklı bir kalp için;

  Hazır gıdalar yerine taze besinler tercih edin.
  Şekerinizi ve uyku düzeninizi kontrol altında tutun.
  Düzenli sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyin.
  Ailenizle ve çevrenizle kaliteli zaman geçirin.
  Hayata karşı iyimser olun.
  Kan değerlerinize dikkat edin.

  Ayrıca Mehmet Öz 'ün aşağıdaki önerilerini de dikkate alın.

  Egzersiz yapmayı bırakmayın : Yapacağınız tüm fiziksek hareketlilik kötü kolesterol seviyesini düşürüp iyi kolesterol seviyesini yukarı çıkararak kalbi korur. Haftada en az kalp ve damar faaliyetlerinizi artırıcı egzersizler yapmayı sakın bırakmayın.

  7 saat uyku : 7 saatten az uyuduğunuz zaman kalp krizi riskiniz artar ve damar yaşlanmasına neden olur. Vucüdunuzu dinlendirdiğiniz gece uykularının rahat ve en az 7 saat olmasına dikkat etmelisiniz.

  Balık, fındık ve ceviz tüketin : Bu gıdalar içerisinde omega-3 yağ asitleri barındırır. Bu sayede kandaki trigliserid oranı düşer ve kalp ritmi düzenlenmiş olur. Haftada 3 porsiyon balık ve günde ortalama 30-40 gram kadar ceviz tüketmeniz, ihtiyaç duyduğunuz omega-3 yağlarını almanızı sağlayacaktır.

  Sigarayı bırakın! : Genetik sebeplerden ötürü ortaya çıkan kalp ve damar hastalıkları kontrol altında tutması zordur fakat yaşam şekliniz ve alışkanlıklarınız iyi veya kötü yönde bu durumu etkiler. Sigara ve tütün kullanımı kalp krizi riskini artırmanın yanında birçok hastalığında ana sebebi olmaktadır.

  Stresten kendinizi koruyun : Stres ve sinir kalp hastalıklarının en büyük sebeplerinden birisidir. Stresten ve sinirden uzak durmak, rahatlatıcı etkisi olan uygulamarı denemek ve meditasyon yapmak kalp sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

  Düzenli testler yaptırın : Kalp ve damar hastalıklarından korunmak için düzenli olarak testlerinizi yaptığın. Efor testi (en yüksek kalp ritmi ve dinlenme anındaki seviye), kolesterol testi, tansiyon testi olası bir sağlık sorununa karşı önceden önleminizi almanızı da kolaylaştıracaktır.