Kalp Durması -Ani Kalp Durması

'Sağlık Rehberi' forumunda Ezlem tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. kalp durmasının belirtileri,Kalp Durması ilk yardım,Kalp Durmasında ilk yardım -Ani Kalp Durmasında ilk yardım,Kalp Durması nedir neden olur,Kalp Durunca neler yapılmalı

  Kalbin kasılıp gevşeme şeklindeki çalışmasının, dolayısıyla vücuttaki kan dolaşımının yapılamamasına kalp durma*sı denir. Elektrik çarpması, bazı hastalıklar vb. durumlarda gerçekleşen kalp durmasını anlamanın yolu, kalp seslerini dinle*mektir.

  Bunun için hastanın sol göğsü üzerine kulağımız değdirilerek kalbin atıp atmadığı dinlenir. Ayrıca, boynun yan taraflarında bulunan şah damarları ya da el bileklerindeki ana damarlardan nabız kontrol edilerek de kalp durması anlaşıla*bilir. Kalp atışı durduğu zaman; hasta bilincini yitirir, deri kül rengini alır, bilekte, boyunda nabız hissedilmez, göz bebekle*rinde aşırı büyüme olur.

  kalp durması

  Kalp atışının durması hâlinde uygulanacak ilk yardım, kapalı kalp masajıyla kalbin yeniden çalıştırılmasıdır.

  Kapalı kalp masajının (dışarıdan kalp masajı) uygulanması, sırasıyla şöyle yapılır:

  * Hasta sert bir zemine sırtüstü yatırılır. Vücudunu sıkan kemer vb. gevşetilir, düğmeleri açılır.

  * Hasta ile yüz yüze bakılacak şekilde, hastanın yanına diz çökülür.

  * Hastanın göğüs kemiğinin (iman tahtası) alt ucu belirlenir.

  * İki göğüsün tam ortasına, yani göğüs kemiğinin alt ucuna bir elin avuç içinin bileğe yakın kısmı yerleştirilir. Diğer el de çaprazlama olarak bu elin üzerine bastırılır.

  * Dirsekleri bükmeden omuz gücüyle göğüs üzerine kısa süreli ba*sınç yapılır. Bu basınç, göğsün 3-4 cm çökmesini sağlayacak kadar olmalı*dır. Bu işlem arka arkaya dakikada 80-100 kez tekrarlanır. Uygulamalar, hastanın kalbi atmaya başlayıncaya kadar sürdürülür.

  * Bir yandan bu işlemler yapılırken diğer yandan en yakın sağlık ku*ruluşuna haber verilir. Kalp atışı başlayan hasta, sağlık görevlileri gelinceye kadar hareket ettirmeden dinlendirilir.

  * Kapalı kalp masajı çocuklarda tek elle, az bir kuvvetle ve daha hız*lı (dakikada 100-120 kez) yapılmalıdır. Çocuklara masaj yapılırken göğüs kafesinin 1 cm kadar çökmesi yeterlidir.

  * Kalp masajı, yapay solunum da gerekiyorsa bu ikisi aynı anda ya*pılmalıdır. Uygulama, önce yapay solunumla başlanarak 1 kez yapay solu*num, 5 kez kalp masajı şeklinde sırayla yapılmalıdır. Bu iki uygulama, tek ya da iki ilk yardımcı tarafından yapılabilir (Şekil 7.3).

  Uçaklarda, ambulanslarda ve evlerde, son yıllarda geliştirilen pratik kalp masajı cihazları kullanılabilir.
    2. Cevap: Kalp Durması -Ani Kalp Durması

  tşk ederim çok işime yaradı
   


Similar Threads: Kalp Durması
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Kalp ve damar sağlığını korumak için ne yapmalıyız maddeler halinde 17 Kasım 2015
Sağlık Rehberi Kırık Kalp Sendromu 7 Ocak 2013
Sağlık Rehberi Yaşa Göre Kalp Atış Sayısı 11 Mayıs 2012
Sağlık Rehberi Kalp İle İlgili Mükemmel Tavsiyeler 9 Mayıs 2012
Sağlık Rehberi Kalp Krizi Riski 1 Mart 2012