Kalın Bağırsak Polipleri

'Sağlık Rehberi' forumunda ZeuS tarafından 3 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kalın Bağırsak Polipleri nedir,
  Kalın Bağırsak Polipleri hakkında bilgi

  Kalın Bağırsak Polipleri; Polipler mide, ince bağırsak ve kalın bağırsaktan kaynaklanan organın iç yüzeyine doğru büyüyen kitlelerdir. Erişkinlerin % 15-20sinde görülürler.
  Poliplerin çoğu iyi huylu olmasına karşın bazılarında kanser gelişimi görülmektedir. Polipler kalın bağırsağın tüm bölümlerinde görülmesine karşın sıklıkla kalın bağırsağın sol bölümü, sigmoid kolon ve rektumda bulunurlar. Poliplerin büyük bölümü belirti vermezler ve tesadüfen endoskopi yada bağırsak röntgeninde tespit edilirler.

  Polipler bazen kanama, mukus salgısı, bağırsak hareketlerinde değişiklik ve karın ağrısı gibi belirtiler verebilirler. Polipler kolonoskopi veya ilaçlı bağırsak röntgeninde görülebilirler ve her ikisi içinde işlemden önce bağırsak hazırlığı gerekir. Sigmoidoskopi tetkikinde kalın bağırsağın sadece sol bölümünü incelenir ve bağırsak hazırlığı gerektirmez. Bir polip dahi belirlense, tüm kalın bağırsağı incelemek gerekir, çünkü bu hastaların % 30unda kalın bağırsağın diğer bölümlerinde polipler olması beklenir. Poliplerin endoskopi sırasında sadece gözle bakılması ile kanserleşme olasılıklarını anlayabilmek mümkün olmadığından alınmaları önerilir.
  Bazı poliplere elektrokoter ile dokunmak yeterli iken diğerleri snare adı verilen kement şeklindeki tel ile alınır (polipektomi işlemi). Bu işlem için hastayı yatırmaya gerek yoktor ve ayaktan tedavi şeklinde yapılabilir. Polipler alınırsa tekrarlamaları beklenmez. Ancak, hastaların % 30unda kalın bağırsağın farklı bölümlerinde yeni poliplerin çıkması beklenir. Bu nedenle polip bulunan hastaların belirli aralıklarla takipte olmalarında yarar vardır. Kalın bağırsak poliplerinin çok sayıda ve ailesel olan tipleri de vardır, bunlar Familyal (ailevi) adenomatöz polipozis (FAP) olarak adlandırılırlar. Bu tür durumlarda bazen aemliyat gerekebilir ve bu tür durumlarda tedaviyi sıklıkla bağırsak cerrahisi ile uğraşan cerrahlar (kolorektal cerrah, proktoloji uzmanı, proktolog veya koloproktolog) üstlenir ve bu konu ile ilgili bölüme de koloproktoloji, proktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.

  Kaynak: hemoroiduzmani.com