Kaliko Nedir, kaliko ne demek

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 18 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kaliko Nedir kısaca
  kalikolar pamuk ipliğinden yapılan cilt bezleridir. dayanıklı cilt yapımında kullanılır. ilk olarak 1825 de yapılmıştır. suya karşı hassastır. ıslaklık leke bırakır. sudan etkilenmeyeni de yapılmıştır. iki yüzü de örülmüştür. fakat örgü dışarıdan belli olmaz.
  Kaliko hakkında bilgi
  Kaliko, düz ya da çizgili olarak dokunmuş, tek ya da çok renkli basit baskı desenleri olan saf pamuklu kumaş. En geç 11. yüzyılda Hindistan’ın Kojikod (eskiden Kalikut) kentinde dokunmaya başlamış, 17. ve 18. yüzyıllarda Hindistan’la ingiltere arasındaki ticaretin önemli bir öğesi olmuştur.
  12. yüzyılda Hintli yazar Hemaçandra’nın sözünü ettiği çhimpa, Lotus desenli (çha- panti) kaliko dokumalardı. Günümüze ulaşabilen en eski (15. yy) kaliko parçaları ise Hindistan’da değil, el-Fustat’ta (Eski Kahire) bulundu. Kumaşın desen basılmayacak bölümleri boya tutmayan bir maddeyle kaplandıktan sonra desenin basıldığı bu örnekler Gucerat’ta üretilmişti. Babürlü döneminin başlıca üretim merkezleri Gucerat’ta, Racasthan’da ve Madhya Pradesh’in Handeş bölgesindeki Burhanpur’daydı. Ah- medâbad’da ise daha ucuz baskı desenli pamuklu dokuma üretiliyordu.
  İhracata yönelik ürünlerde desenler yabancıların beğenilerine göre belirlenirken, yerel tüketim için yapılanlarda daha basit desenler kullanılıyordu; bunlarda küçük çiçekler, çam kozalakları, geometrik örgeler ve damalı dokumalar gözdeydi. Dokumayı zenginleştirmek için bazen sim katılıyordu. Kaliko İngiltere’de bir ölçüde elbiselik kumaş, ama daha çok duvar ve yatak örtüsü olarak, Hindistan’da ise hemen hemen yalnız giysi yapımında kullanılıyordu. Hintli kadın giysisinin temel öğesini oluşturan sariler çoğunlukla baskılıydı.
  Dokuma, atkı ipliği çözgü ipliğinin bir altından, bir üstünden geçirilerek yapılır. Kaliko genellikle pamuk lifinin doğal renginde dokunur. Büyük miktarlarda kaliko daha sonra beyazlatılır, boyanır ve üzerlerine her türlü ev ya da giyim eşyasına uygun düşecek baskılar yapılır. Genellikle biri zemin, öteki desenin rengi olmak üzere iki renk kullanılır. Parça kumaşa düz zemin rengi verildikten sonra, döner bir silindirle desen basılır. Kumaşın inceliği ve kalitesi kullanım amacına göre değişir; çok güzel, saydam örneklerden, dayanıklı, kalın dokumalara kadar sonsuz çeşitlilikte kaliko vardır.