kainattan ilginç haberler

'Güncel Bilgiler' forumunda şeker2 tarafından 17 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Kainattan ilginç haberler.. Kainat üzerinde yaşayan canlıların yaşamlarını idame ettirebilmeleri için karşılaştıkları farklı olaylar ve bu durumlarda gösterilen muhteşem tepkiler
  3Fenerbalığı
  Fenerbalığı (Myctophidae sp.) adı verilen bir balığın alnının üzerinde madenci baretlerindeki lambaya benzer, parlayan bir ışık vardır ve bu ışık derin sularda yüzen balığa yol gösterir. Bu ışık o kadar parlaktır ki, önündeki 60 cm’lik bir alanı aydınlatabilir.

  Yapılan deneylerde odadaki bir akvaryuma konan fenerbalığının yanında oturan bir insanın gazete okuyabileceği kadar ışık yayabildiği gözlenmiştir.

  Karıncalar Birbirini Uyarıyor!

  Firavun karıncalarının su ya da yiyecek bulma konusunda “olumlu” feromonlarla (bir böcek türünün, kendi bireyleri arasında haberleşmelerinde kullandıkları koku) iletişim kurdukları yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştı. Konu üzerindeki çalışmalarına devam eden bilim adamları bu karıncaların, türdeşlerinin gereksiz bir yola girmelerini engellemek için ise “olumsuz” feromonlar yaydıklarını farkettiler.

  Sheffield Üniversitesi’nden Elva Robinson başkanlığındaki araştırmacılar, ortalama 3 milimetre boyundaki firavun karıncalarının, türdeşlerinin gereksiz bir yola girerek boş yere yorulmamaları için, birçok yöne ayrılan yol ağızları gibi bazı kritik noktalara koku bıraktıklarını belirlediler.

  Araştırmacılara göre, havayla yayılan koku, insanlar için sapaklardan önce yol kenarına yerleştirilen levhalar gibi karıncaların önceden birbirlerini uyarmalarını sağlıyor.

  Karıncalar arasındaki bu dayanışma işareti, insanlara örnek olacak derecede dikkate değer, değil mi?

  Beyin Hakkında Birkaç Soru

  İnsan beyni nasıl düşünür ve sorunları nasıl çözer?

  Pek çok kişi düşünceyi beynin aktif ya da bilinçli faaliyeti olarak niteler. Yani sinyallerin farkında olduğumuzu zanneder, ancak kimse kasları ya da kalp atışlarını kontrol eden beyin sinyallerinin bilinçsizce yollanmasını açıklayamaz.

  Sorunları çözmenin ise iki yolu vardır. Bu ya düşünerek ya da hesap-kitap yapılarak ulaşılan bir sonuçtur. Hafızadan bir deneyimi çekip çıkarmak, yeni bilgileri süzgeçten geçirmek, bunların tümünü birbirine bağlamak ve ilişkili tüm alternatifleri değerlendirmek düşünmenin bir parçasıdır. Bazen de tıpkı reflekste olduğu gibi, kararları beynin duygusal bölgesi alır.

  Hatıralar insan beyninde nasıl depolanıyor?

  Durum, yetenekler veya olaylarla ilgili birkaç çeşit hafıza vardır. Beynin pek çok bölgesi, bu deneyimlere ayrılmıştır. Nöron düzeyinde, anılar bir sinyalin belli bir yolda ilerlemesini kolaylaştırır veya yollanan sinyalin yoğunluğunu ve gücünü artırır.

  Daha sonra bağlantılar fiziksel olarak daha çok ve daha büyük verilerle bütünleşir. Böylece daha fazla dal ortaya çıkar. Bütün bunların gerçekleşmesi için genler aktif hale gelir ve temel değişimlere şekil vermek üzere malzeme üretir. Dolayısıyla anıların depolandığı bir yer yoktur. Daima değişirler ve aktif hale gelirler.

  Beynimizin küçük bir kısmını kullandığımız doğru mu?

  Doğru. Bu kimine göre %10, kimine göre %1’lik bir bölüm. Ancak şu da bir gerçek: Beynin, kullanılsın ya da kullanılmasın, tüm bölümlerinin kendine ait bir görevi var. Bu da “beynimizin tamamını kullanabilseydik, daha zeki olurduk” anlamına gelmez.

  Aksine, bu durum bir faciayla sonuçlanır, epilepsi krizinin kat be kat fazlası yaşanırdı. Şurası açıktır ki, beyin faaliyetleriyle zekâ arasında bilinen bir ilişki yoktur. Üretici olan insanlarda, olmayanlara kıyasla daha düşük düzeyde beyin dalgalarının bulunması bunun göstergesidir.

  Rüyalarla beynin ilişkisi nedir?

  Rüyalar, uyku sırasında ya da eşiğinde gözlenen beyin faaliyetleridir. Çoğu rüya REM (rapid eye movement – hızlı göz hareketi) denen uyku safhasında görülür. Rüya görülen zaman diliminde kişinin beynindeki duygusal, görsel ve duyusal bölgeler daha aktiftir. Bazı bilim adamlarına göre, rüya görmek beynin spor yapması, boş zamanlarını değerlendirme uğraşısı yani dinlenme zamanıdır alıntıdır
   


  alemşah bunu beğendi.

 2. Cevap: kainattan ilginç haberler

  bilgi için teşekkürler
    3. Cevap: kainattan ilginç haberler

  teşkkürler
    4. Cevap: kainattan ilginç haberler

  teşekkürler
    5. Cevap: kainattan ilginç haberler

  Gerçekten düşündürücü bilgiler özellikle beyin konusu ne kadar çok şey bilsek te tam bir muamma.Bir yerden bakınca bir et parçasının bunları yapabiliyor olması inanılmaz geliyor.Ve bu günkü bilgisayar teknolojisine bakın bir beynin yapabileceklerinin onda birini bile yapamiyor...