Kahve Zararları ve Faydaları

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 11 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kahve Zararları Faydaları
  Kahve Zararları ve Faydaları

  Kahve günümüzde en yaygın içilen içeceklerden. Bu nedenle yararlı mı yoksa değil mi araştırmaları oldukça fazla yapılıyor. İşte son bulgulara göre kahvenin yararları ile zararları!

  Kahvenin Faydaları
  [​IMG]
  -Uyarıcı etkisi vardır. Sabahları uyanmaya yardımcı olur, konsantrasyonu artırır.
  -Böbrek taşı oluşum riskini azaltır.
  -Fiziksel egzersizle birlikte ölçülü kahve tüketimi, güneşin ultraviyole ışınlarının yol açtığı kansorejen etkileri ortadan kaldırabilir.

  Kahvenin Zararları

  - Kahve ülesri tetikleyerek midenin asit salgılamasını artırıyor. Bu nedenle mide hastalarının günde 2 fincanı geçmemeleri gerekiyor.
  - Aşırı kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz etkiliyor.Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde,kalpte ritim bozuklukları meydana gelebiliyor.
  - Düzensiz kalp atışları ve kalp çarpıntısına neden olabiliyor.Doktorlar özellikle kalp hastalarının sınırlı miktarda kahve içmelerini tavsiye ediyor.
  - Amerika'da yapılan araştırmalarda,yemek zamanlarında yükselen kan şekeriyle birlikte tüketilen kahvenin şeker hastalarının da kahveyi sınırlı tüketmesini öneriyor.
  - İçerdiği kafein nedeniyle bağımlılık günde dört-beş bardak kahve içenler üzerinde yapılan araştırmalarda,yüksek miktarda kahve tüketiminin tansiyonu hızla yükselttiği görüldü.