Kağıtı kim buldu, kağıdın icadı

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 25 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. kağıt ne zaman bulundu, ilk kez kağıdı kim buldu, kağıt hangi tarihte bulundu, kağıdın mucidi kim, kağıdı kim buldu

  M.Ö. 3500 yıllarında Mısırlılar, papirüs kamışlarından bir tür kâğıt elde etmeyi başardılar .Kamışların içindeki yumuşak tabaka, ince şeritler halinde kesiliyor, birbirinin üstüne çaprazlama olarak yerleştiriliyordu. Daha sonra bunlar çiğnenerek düz bir tabaka haline getiriliyordu. M.Ö. 13. yüzyılda, deriden yapılan parşömenler de ilk kez Mısır’da kullanıldı. Parşömen elde etmek için, hayvanın derisi, kireç içerisinde güzelce temizlendikten sonra, tahta bir çerçeve içinde iyice gerilerek kurutuluyordu. Daha sonra da, yazı yazmaya elverişli düz bir zemin elde edinceye kadar bıçakla kazınıyordu. Gerçi parşömenin ömrü, papirüse göre daha uzundu ama, fazla miktarda üretimi hayli zordu. Yine de yavaş yavaş Avrupa’ya yayıldı ve 1500 yılına kadar, özellikle dinsel yazılar için kullanıldı.

  Kâğıt, M.Ö. 2. yüzyılda Çin’de yapıldı. M.S. 7. yüzyıla kadar Çinliler, kâğıt yapımında kullandıkları formülü büyük bir gizlilik içinde sakladılar. Ancak, bu formül önce Japonların, sonra da Arapların eline geçti. Endülüs Emevilerinin 711 yılında İspanya’yı işgal etmeleri üzerine Avrupa’ya geçti. En eski kâğıt, yapımında tahta, saman ve bez kullanılmasına karşın “bez parşömen” olarak adlandırılıyordu. Her üç madde de iyice dövülerek ezildikten sonra su ile karıştırılıyor, sonra da tabakalar halinde sıkıştırılarak kurutuluyordu.
   
 2. Kağıdı Cai Lun buldu. İsmini okuduğumuzda içimizden yalnızca “Osss!” demek gelen bu kişi sanmayın ki bir Kung Fu hocasıdır. Kendisi hayatımızda olmazsa olmaz bir şeyi bulmuştur: Kâğıdı.
  kagitHocam Çaktumi Oturtuyo der ki: Çin’de yapılan arkeolojik kazılarda tam 2002 sene öncesine ait kâğıt yapraklar bulundu. Sonraları imparator danışmanı T’Sai Lun kâğıt yapım teknolojisine büyük yenilikler getirdi. Çinliler ağzı sıkı insanlardı ve kâğıt yapımının tarifi, nesilden nesile tutulan ağızlarla tam 500 sene sır olarak muhafaza edildi. M.S. 571 tarihinde yapılan Talaş Savaşı’ndan sonra Araplar, tutsak aldıkları Çinlileri Semerkand’a götürdüler ve Çinli tutsaklarla birlikte ehemmiyetli bir kâğıt imalat merkezi kurdular. O zamanlar her şeyin hazırına konmaya alışmış Avrupalılar ise ancak 12. yüzyılda Haçlı Seferleri esnasında Araplar aracılığı ile kağıtla haşır neşir olmaya başladılar.


  Çok daha önceki tarihlerde kağıt bulunmadan önce yazılar, taş levhalara, balçık kalıplara veya tahta üzerine yazıyorlardı. Hem de, ağaç yaprakları dahi, gerektiğinde yazı yazılabilecek bir yüzey olarak kullanılabiliyordu.
  Kağıt ingilizcede Paper olarak isimlendirilir. Paper kelimesi orijin olarak Eski Mısırda üzerine yazı yazmak için kullanılan Papirüsten papyrus gelmektedir.
  T’sai Lun
  Kâğıt, M.Ö. 105 yılında Çin’de imparatorun danışmanı olarak görev yapan T’sai Lun isminde bir saray üyesi tarafından icat edilmiştir. T’sai Lun Ağaç kabukları, bez parçaları ve diğer lifli malzemeleri özlü ve yumuşak bir hamur haline gelinceye kadar dövüp, ele geçirdiği hamuru geniş bir tekne içinde suyla karıştırarak ilk mekanik odun hamurunu ele geçirmiştir.
  M.S. 7. asra kadar Çinliler, kâğıt yapımında kullandıkları yöntemi büyük bir saklılık içinde gizlediler. Ancak, bu yöntem önce Japonların, sonra da Arapların eline geçti. Endülüs Emevilerinin 711 yılında İspanya’yı işgal etmeleri üzerine Avrupa’ya geçti. En eski kâğıt, yapımında tahta, saman ve bez kullanılmasına rağmen “bez parşömen” olarak adlandırılıyordu.
   
 3. çok iyi teşekkürler;););)