Kağıdı Kim Buldu

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 16 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kağıdı İlk Kim Buldu

  Kağıdı Kim İcat Etti

  Kâğıt, M.Ö. 105 yılında Çinde imparatorun danışmanı olarak görev yapan Tsai Lun adında bir saray mensubu tarafından icat edildi. Tsai Lun Ağaç kabukları, bez parçaları ve diğer lifli malzemeleri özlü ve yumuşak bir hamur haline gelinceye kadar dövüp, elde ettiği hamuru geniş bir tekne içinde suyla karıştırarak ilk mekanik odun hamurunu elde etti. Daha sonra gözenekli bir kalıbı, hamurun içine daldırılıp yukarıya kaldırıldığında, su gözeneklerden süzülerek aşağıya akıyor, kalıbın yüzeyinde lifli bir tabaka kalıyordu. Bu tabaka bambudan yapılmış çerçevelerde gerilerek kurutuluyordu. Üzerinden el yapımı silindirlerle geçilerek kullanıma hazır hale geliyordu.

  Orta Asyada yapılan araştırma ve kazılarda, üçüncü ve yedinci yüzyıllar arasında kullanılan kâğıtların dut ağacı kabukları, keten veya pamuktan yapılmış olduğu anlaşılmıştır.

  M.S. 7. yüzyıla kadar Çinliler, kâğıt yapımında kullandıkları formülü büyük bir gizlilik içinde sakladılar. Ancak, bu formül önce Japonların, sonra da Arapların eline geçti. Endülüs Emevilerinin 711 yılında İspanyayı işgal etmeleri üzerine Avrupaya geçti. En eski kâğıt, yapımında tahta, saman ve bez kullanılmasına karşın “bez parşömen olarak adlandırılıyordu. Her üç madde de iyice dövülerek ezildikten sonra su ile karıştırılıyor, sonra da tabakalar halinde sıkıştırılarak kurutuluyordu.

  Bundan yaklaşık 2000 yıl önce Çinli Tsai Lun tarafından icat edilen kağıt halen modern çağın en önemli malzemelerinden biridir.


  alıntı