Kağıdı kim buldu kısa bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 16 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


 1. Kağıdı kim buldu kısaca bilgi


  Çok eski tarihlerde kağıt bulunmadan önce yazılar, taş levhalara, balçık kalıplara veya tahta üzerine yazıyorlardı. Hatta, ağaç yaprakları bile, gerektiğinde yazı yazılabilecek bir yüzey olarak kullanılabiliyordu.

  Kağıt ingilizcede Paper olarak isimlendirilir. Paper kelimesi köken olarak Eski Mısırda üzerine yazı yazmak için kullanılan Papirüsten papyrus gelmektedir.

  T'sai Lun

  Kâğıt, M.Ö. 105 yılında Çin’de imparatorun danışmanı olarak görev yapan T’sai Lun adında bir saray mensubu tarafından icat edilmiştir. T’sai Lun Ağaç kabukları, bez parçaları ve diğer lifli malzemeleri özlü ve yumuşak bir hamur haline gelinceye kadar dövüp, elde ettiği hamuru geniş bir tekne içinde suyla karıştırarak ilk mekanik odun hamurunu elde etmiştir.

  tsai-lun-kagit.

  M.S. 7. yüzyıla kadar Çinliler, kâğıt yapımında kullandıkları formülü büyük bir gizlilik içinde sakladılar. Ancak, bu formül önce Japonların, sonra da Arapların eline geçti. Endülüs Emevilerinin 711 yılında İspanya’yı işgal etmeleri üzerine Avrupa’ya geçti. En eski kâğıt, yapımında tahta, saman ve bez kullanılmasına karşın “bez parşömen” olarak adlandırılıyordu.
  kagidi-kimbuldu-.
   


Similar Threads: Kağıdı buldu
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi a3 kağıdının standart boyutları cm 9 Şubat 2014
Ansiklopedik Bilgi Bilgisayar Ekranına Duvar Kağıdı Nasıl Koyulur 8 Temmuz 2012
Ansiklopedik Bilgi Türk Bayrağının A4 Kağıdına Çizimi 27 Mayıs 2011
Ansiklopedik Bilgi Kesekağıdının İcadı kim icat etti 6 Ocak 2011
Ansiklopedik Bilgi Mors Alfabesini Kim Buldu 14 Mayıs 2012