Kadırga Nedir-Osmanlı Kadırgaları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Ezlem tarafından 17 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kadırga hakkında bilgi,kadırga türleri nelerdir,osmanlıda kadırga,kadırga resimleri,osmanlı kadırgası resimleri

  K A D I R G A :

  [​IMG]

  Kadırga, daha çok Akdeniz'de kullanılan eski tip bir savaş gemisidir. Antik çağlardan beri kullanılırdı. Asıl hareket mekanizması kürektir. Yelken buna yardımcıdır.


  Kadırga türleri

  Değişik tarih çağlarında kullanılan ana kadırga tipleri, büyüklükleri sırasına göre aşağıda verilmiştir:  Pentekontera

  PentekonteraTek katta, geminin iki kenarinda iki sira halinde her sirada 25, toplam 50 kurekci bulunmaktadir. Bu eski tarihsel Akdeniz denizcilik medeniyetleri tarafindan kullanilan standart teknedir.

  Birem

  BiremM.Ö. 5. yüzyıldan itibaren Antik Yunan medeniyetinin ana bahriye teknesi birem olmuştur. Eski Yunanlılar ile savaşa geçen Pers-İran imparatorluğu donanması gemileri de birem türündendiler. Ancak Eski Roma çağinda trirem yerine geçmiştir.

  Liburna

  Roma Çağlarında kullanılan orta büyüklükte bir teknedir. Fakat karaya yakin destek sağlayabilmesi, hızlılığı ve yüksek manevra kabiliyeti dolayısıyla takip, logistik destek ve hizla asker nakliyati için tercih edilen tekne idi.

  Trirem

  Trirem tipi gemiler klasik deniz güçlerinin ana belkemiğini oluşturmaktaydılar. Hızlı, çevik hareketli ve kolayca manevra edilebilmeleri dolayısıyla ta Orta Çağlara kadar Akdeniz'in her tarafında yaygın olarak kullanılan harp tekneleri idiler.

  Kuadrirem

  Teknenin her iki tarafında dört sıra kürekçiler bulunmaktaydı ve kuinkueremlerle birlikte Klasik Çağlar harp gemilerinin en büyükleri olmaktaydılar.


  Osmanlı donanmasında kadırga

  [​IMG]


  Standart bir Osmanlı kadırgası 40 metre boyunda 7-8 metre genişliğinde ve 24 oturaklıdır. bir ya da iki üçgen yelkenle hareket eder. ancak kadırga sınıfı başka gemileride ihtiva eder. bu ebatlardan küçük keşif amaçlı kalita çektirme gibi gemiler olduğu gibi güvertesinin altında kürek çekilen baştarda gırap gibi modelleride vardır.

  Osmanlı donanmasında ozellikle 17. yüzyılda Türk donanmasının altın çağında asıl savaş gemisi konumundadır. Osmanlı donanmasında 18. yüzyılın sonlarına kadar kadırga kullanmıştır.