Kadir İnanır Kimdir, Resimleri

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 25 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kadir İnanır Kimdir, Resimleri  Kadir İnanır Kimdir  Kadir İnanır, 29 Ağustos 1949da (15 nisan 1948 nüfus cüzdanındaki bilgidir, fakat 1949 yılının ağustos ayı sonunda doğduğu sanılmaktadır.) Orduya bağlı Fatsa ilçesinde dünyaya geldi. Kalabalık ailesinin son çocuğudur.

  İnanır, yatılı olarak okuduğu İstanbul Haydarpaşa Lisesinin ardından Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon Bölümünü bitirdi. 1969 yılında katıldığı bir yarışmada 1.lik ödülü alan ardından çeşitli foto-romanlarda oynayan İnanır, buradan da sinemaya geçiş yaptı. İlk filmi olan “Son Yedi Adım Sonrada yer aldıktan kısa bir süre sonra, başrollerde oynamaya başladı. Toplam 182 sinema filminde ve 7 televizyon dizisinde rol alan İnanırın en uzun soluklu dizisi Marziye adlı yapım oldu.

  Son dönem Türk sinemasında 2000 yapımı Komser Şekspir adlı Sinan Çetin filminde yeralan ünlü oyuncu, 24 yıl aradan sonra 2003 yılında Gönderilmemiş Mektuplar adlı filmde Türkan Şorayla yeniden biraraya geldi. Uzun yıllar birbirine yakıştırılan ikili, bu filmle de büyük ilgi topladı.

  Kadir İnanır son olarak, Memduh Ün ve Tunç Başaranın yönettiği, Fatma Girik ile birlikte başrollerini paylaştığı, 2005 yapımı Sinema Bir Mucizedir adlı yapımda oynadı.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]