Kadir Gecesinin Önemi Kısa

'Sorularla İslamiyet' forumunda Masal tarafından 6 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kadir Gecesinin Önemi Hakkında Kısa Bilgi


  Kadir Gecesinin Önemi Nedir


  Kadir kelime olarak; değer,kıymet ve itibar anlamlarına gelir.Ramazan ayı içinde bulunan en kıymetli gecedir. Bazı âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Kadir Gecesi, Muhammed aleyhisselamın ümmetine mahsus bir gecedir.

  Kadir Gecesinin Önemi ise Kur'an-ı Kerim'in ilk o gece indirilmeye başlanmasıdır.

  Kadir Gecesi, üç ayların sonuncusu olan ramazan ayının yirmi yedinci gecesine rastlamaktadır.Kur'an-ı Kerim'de Kadir Gecesinin Önemi şu şekilde dile getirilmiştir.

  '' Biz Onu (Kur'an-ı Kerim'i) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilirmisin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.O gecede,Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail a.s) her iş için iner dururlar. O gece esenlik,gün ağarıncaya kada sürer.'' (Kadir Süresi 1-5 Ayetler)

  Kadir Gecesi'ndeki ibadet, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir.
  Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Teâlânın ezelî kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir (Tecrîdi Sarih Tercemesi, VI, 312). Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayıda melek iner. Bu gece tanyerinin ağarmasına kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktır. Yeryüzüne inen melekler uğradıkları her mümine selam verirler.