Kadir Gecesinin Mucizeleri

'Dini Bilgiler' forumunda Masal tarafından 7 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kadir Gecesinin Mucizesi Hakkında Bilgi


  Kadir Gecesinin Mucizeleri Nelerdir


  Yüce Allah; en büyük mucize olan Kuran-ı Kerimi, Peygamber Efendimize mubârek Kadir gecesinde indirmiştir Bütün insanlığa huzur ve saadet yollarını gösteren Kuran-ı Kerimdir Sevgili peygamberimiz Hz Muhammed (sas), bütün insanlığı Kuran-ı Kerim ile aydınlatmıştır Hutbemizin başında okuduğumuz Kadir sûresinde, Cenab-ı Allah şöyle buyurmaktadır:

  “Doğrusu, Biz, Kuranı Kadir gecesinde indirdik Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır Melekler ve Cebrail, o gece Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir1

  -Kadir Geces'inin emaresi onun parlak ve saf bir gece olmasıdır

  -O gecede ay dolunay şeklindedir, durgundur

  -Hava ne sıcak, ne soğuktur

  -Sabaha karşı hiçbir yıldız kayması olmaz

  -Ertesi sabah güneşin dosdoğru çıkması ve dolunay halindeki ay şuaları gibi olur

  -Kadir Gecesi köpek uluması duyulmaz

  -Kadir Gecesi'nin sabahında güneş doğduğu zaman, biraz donuk doğar şuasız bir tepsi gibi çıkar (Gunyet'üt Talibin)

  Melekler tan yeri ağarıncaya kadar yeryüzünde kalırlar. Semaya ilk çıkan Cebrail (as) olur ve o güneşin ufukta belirdiği zamanda çıkar, iki kanadını gerer. Onun yeşil iki kanadı vardır. O saatten başka bunları açmaz. Böylece güneşin ışınları görünmez olur. Sonra bir meleği çağırır ve yukarı çıkarır. Meleklerin nuru ve Cebrailin (as)iki kanadının nuru birleşir. O gün güneş sürekli kararsız haldedir (İbn-i Kesir)