Kadir Gecesinin Kısaca Anlamı

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 6 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kadir Gecesinin Anlamı  Kadir Gecesinin Kısaca Anlamı Nedir  Kadir Gecesi İslam dinine göre, Kur'an'ın vahiy yoluyla İslam peygamberi Muhammed'e gönderilmeye başlandığı gecedir.

  Kadir gecesinden Mekke devrinde nazil olan ve Kur'an'ın doksan yedinci sûresi olan beş ayetlik Kadr Suresi'nde bahsedilir. Bu surede Kuranın indirildiği kadir gecesinden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir.

  Kadir gecesi, Kuran-ı Kerimde şöyle ifade edilmektedir Şüphesiz biz o Kuranı Kadir gecesinde indirdik Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilirmisin Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle hertürlü iş için iner de iner O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

  Bu ayetler Kadir gecesinin önemini şu noktalardan vurgulamaktadır:

  1İnsanlar için yol gösterici olan Kuran-ı Kerim ilk olarak Kadir gecesinde inmeye başlamıştır

  2Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır Yani bu gecedeki hayırlar, Allahtan cc başka hiçbir kimsenin bilemeyeceği kadar çoktur Allah cc rahmet kapılarını bu gecede ardına kadar açar

  3Kadir gecesinde melekler, aralarında Cebrail olduğu halde akın akın inip yeryüzüne rahmet yağdırırlar

  4Kadir gecesi tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir Allahın cc müminlere bahşişi, bir ihsanıdır Ohalde, böylesine büyük değeri olan geceyi değerlendirmenin kazancı da elbette çok büyük olacaktır Kim inanarak ve sırf Allah rızası için Kadir gecesini ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır (Buhari) buyuran HzPeygamberin, bu geceyi namaz kılarak, Kuran okuyarak, dua ederek ihya ettiği bilinmektedir Resulullah, Kadir gecesinde ne söylenmesi gerektiğini soran HzAişeye şu duayı yapmasını tavsiye etmiştir: Allahım! Sen çok bağışlayansın, affı seversin beni de bağışla (Ahmedb Hıanbel) Demek ki, Kadir gecesini ihya etmenin en güzel yolu bağışlanma dilemektir.