Kadir Gecesinin Hikmeti

'Sorularla İslamiyet' forumunda Merve tarafından 4 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kadir Gecesinin Hikmetleri

  Kadir Gecesinin Hikmeti Nedir

  Kurân-ı Kerîmde medhedilen en kıymetli gecedir. Kadir gecesinin fazîleti, üstünlüğü (bin aydan daha fazîletli, kıymetli, hayırlı olduğu), bizzât Allahü teâlâ tarafından, Kadir sûresinde açıkça bildirilmiştir. Kuran-ı Kerimde Cenab-ı Hak, bu mübarek gecenin kıymet ve faziletini şöyle beyan buyurmaktadır:

  “Biz onu (Kuranı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar.

  Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz buyuruyor:
  “Kim Kadir Gecesinde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.
  “Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır.


  Müminlerin annesi Hz.Aişe (r.a.) şöyle diyor :
  -Dedim ki: Ya Resullullah, Kadir Gecesini bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? Şöyle buyurdu:
  -Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fafü anni. (Allahım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

  Peygamberimiz (sav) buyuruyor:
  “Kadir gecesinde bir defa, Kadir sûresini okumak, (başka zamanda) Kurân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevâptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kıymetlidir.

  Bu mübarek gecede dua sünnettir. O icabet vakitlerinden birisidir. Süfyan-ı Sevrî demiştir ki, o gece dua etmek, namaz kılmaktan daha sevaptır. Kurân okuyup da dua ederse güzel olur.

  İbnü Hacer Heytemî Tuhfetül-Muhtâcda der ki: “Kadir gecesini görene, saklaması sünnettir. Onun kemâliyle faziletine ancak Allah Teâlânın bildirdiği kimseler nail olur.


  alıntı