Kadir Gecesinin Anlam Ve Önemi 2012

'Sorularla İslamiyet' forumunda Masal tarafından 8 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kadir Gecesinin Önemi Nedir


  Kadir Gecesinin Anlam Ve Önemi Nedir


  Kadir Gecesi Ramazan-ı şerif ayı içinde bulunan en kıymetli gecedir. Bazı âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Kadir Gecesi, Muhammed aleyhisselamın ümmetine mahsus bir gecedir.

  Cenâb-ı Hak bu gecenin kudsiyetini bildirmek için beş âyetli bir sûrede üç defa "Leyletül-Kadr" ifadesini açıkça zikretmektedir:

  "Şüphesiz o Kurânı Kadir Gecesinde indirdik. Bilir misin Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır."

  Ulvî hâdiseler de sûrenin sonunda şöyle ifade buyurulur :

  "O gecede melekler ve Cebrail Rablerinin izniyle her iş için arka arkaya iner. O gece tan yerinin aydınlanmasına kadar bir selâmettir."

  Kadir Gecesinin en önemli özelliği cin ve insanlara iki cihan saadeti bahşeden kâinat kitabının ezelî bir tercümesi olan yüce kitabımız Kurân-ı Kerimin bu gecede ilk olarak dünya semasına indirilmesidir. Daha sonra ise ihtiyaca göre âyet âyet veya sûreler halinde vahyin mazharı Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselama Cebrail (a.s.) vasıtasıyla takdim edilmiş olmasıdır.

  Yine bu mübarek gecede insanlığın ebedî refahına sebep olacak ona bereketli bir ömrü kazandıracak bir fırsat verilmektedir. Bu geceyi dua zikir ve ibadetle geçiren kişi ancak seksen sene gibi uzun bir ömürde kazanabileceği ecir ve sevabı bir gecede elde etme bahtiyarlığına ermiş olacaktır.

  Bu gecedeki İlâhî ziyafete ve Kurânî sofraya başta Kurân-ı Mübini Resulullah Aleyhissalâtü Vesselama vahiy yoluyla getiren Cebrail olmak üzere melekler de inerek şenlendirirler. Kalb ve basîreti açık olan müminlere uhrevî âlemden manzaralar sergilenir. Meleklerin pey der pey inmesiyle yeryüzü manevî bir tazyike maruz kalır. Dünya adetâ onlara dar gelmeye başlar. Müminlerin etrafını kuşatarak onlara Rablerinin bağış ve rahmetini müjdelerler. Tan yeri ağarıncaya kadar devam eden bu ulvi tecelli ümmet-i Muhammedin gönüllerine engin bir huzur ve saadet dalgası estirir.

  Kadir Gecesinde böyle nurlu hâdiselerin yıldönümlerini idrak ederiz. Onun kadrini bilmekle de feyiz ve bereketinden dünyayı kuşatan nuranî havasından istifade etmiş oluruz.
   


Similar Threads: Kadir Gecesinin
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Kadir gecesinin alametleri nelerdir 1 Temmuz 2015
Sorularla İslamiyet Kadir gecesinin anlam ve önemi kısaca 23 Haziran 2015
Sorularla İslamiyet Kadir gecesinin hangi gün olduğu nasıl anlaşılır? 21 Temmuz 2014
Sorularla İslamiyet Kadir Gecesinin Anlamı Nedir Kısaca? 1 Haziran 2014
Sorularla İslamiyet 2013 Yılı Kadir Gecesinin Tarihi 11 Eylül 2012