Kadir Gecesine Ait Namaz

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 14 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kadir Gecesine Ait Namaz Varmı  Kadir Gecesine Ait Namaz Varmıdır

  Mübarek Kandil günleri ve Kadir gecesine mahsus belli bir namaz yoktur. Gerek bu gecelerde ve gerekse başka gün ve gecelerde insanlar nafile olarak istedikleri kadar namaz kılabilirler.

  Kadir Gecesi hususen kılınması gereken bir namaz var mıdır

  Hz. Aişe (ra) annemiz Resulullahın (asm) şöyle buyurduğunu rivayet eder;


  Her kim kadir gecesini ihya eder; içinde iki rekât namaz kılar, bu gecede istiğfar ederse, Allah-u Teala kendisini bağışlar. Allahın rahmetine dalar, Cebrail (as) kendisini kanatları ile sıvazlar. Cebrail (as) kanatları ile kimi sıvazlarsa o kişi cennete girer. (İmam Gazali - Kalplerin Keşfi)
  Rivayet edildi ki; “Her kim kadir gecesinde iki rekât namaz kılar da her bir rekâtında 1 fatiha 7 kere ihlâs okursa selam verdiğinde ise 70 kere;
  “Estağfirullahe ve etübü ileyh (Allaha tövbe eder ve mağfiret talep ederim) derse Allah-u Teala kendisini ve anne babasını affetmedikçe yerinden kalkmaz. Allah-u Teala cennete melekler gönderir de onlar onun için ağaçlar dikerler, köşkler yaparlar ve ırmaklar akıtırlar. Kendisi de bunların tümünü görmedikçe dünyadan çıkmaz. (Gunye, Dürre-tül Vaziin)
  Rivayet edildi ki; “Kadir gecesi namazının en azı iki rekât, ortası yüz rekât ve en çoğu da bin rekâttır. 100 rekât kılınacaksa Fatihadan sonra bir kere Kadir Suresi, 3 kere ihlâs suresi okunur. İki rekâtta bir selam verilir. Selamdan sonra Resulullaha (asm) salât-ü selam okunur. (Şirat-ül İslam, Ruh-ul Beyan)
  Ayrıca bu gece 4 dört rekât olan şu namaz da kılınabilir
  Birinci rekâtta bir fatiha üç kadir suresi,
  İkinci rekâtta bir fatiha üç ihlâs suresi,
  Üçüncü rekâtta bir fatiha üç kadir suresi,
  Dördüncü rekâtta bir fatiha üç ihlâs suresi okunur.
  Namazdan sonra bir defa “Allahü ekber Allahü ekber la ilahe illallahü vallahü ekber Allahü ekber ve lillahil hamd
  denir. Sonrasında yüz defa inşirah suresi, yüz defa kadir suresi okunur. Yüz defa da Resulullahın (asm) Hz. Aişe validemize öğrettiği şu dua yapılır;

  اَ للّهُمَّ اِنَّكَ عَفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَا عْفُ عَنّىِ

  Allahümme inneke afüvvün kerimün tühibbül-afve fafü anni.

  Mümkünse, kandil gecesi olması hasebiyle bir de tesbih namazı kılmalıdır. (Mekasıdut Tâlibin)