Kadir Gecesinde Gökyüzü Nasıl Olur

'Sorularla İslamiyet' forumunda Blizzard tarafından 14 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kadir Gecesinde Gökyüzü
  Ebû Hureyre buyurur ki;
  "Kadir Gecesi, yeryüzüne çakıl sayısından çok melek iner. Onların inmeleri için gök kapılarının hepsi açılır. Her yana nur saçılır. Büyük bir tecelli meydana gelir ve bu gece Melekût âlemi açılır. Fakat bu hususta insanlar birbirinden farklıdır.
  Kimine hem gökyüzünün ve yeryüzünün Melekûtu bir arada açılır. Gökyüzünün perdeleri aradan kalkınca bu kimseler ayakta dikilen, oturan, secdeye kapanmış, zikreden, şükreden, tespih eden ve tehlil eden bütün melekleri asli kimlikleri ile görürler.
  Kiminin önüne cennet açılır ve orada evleri, köşkleri, hurileri, nehirleri, ağaçları, meyveleri görür. Gögün tavanı olsa Arş'ı müşahede eder.
  Peygamberlerin, velilerin, şehitlerin, sıddıkların konaklarını görür. Bu Melekûta dalar, rahmet deryasında gezintiye çıkar. Cehennemi, onun tabakalarını ve içindeki kâfirlerin barınaklarını ve diğer fevkalâdeliklerini görür.
  Kimin de önünden Allah ile arasındaki perde kalkar da O'ndan gayri hiç bir şeyi görmez olur."
  Peygamber'imiz (s.a.v.) buyuruyor ki:
  "Kim Ramazanın yirmi yedinci gecesini sabaha kadar ibadet ile geçirirse, bu benim nezdimde bütün Ramazan geceleri yapılan gece ibadetinin hepsinden daha sevimlidir."
  Hz. Fatıma "Babacığıma geceyi ibadet ile geçirecek gücü olmayan kadın ve erkekler ne yapsın" diye sordu.
  Peygamber 'imiz ona şu cevabı buyurdu;
  "Onların yastıklarını dikip üzerine yaslanarak bu gecenin herhangi bir saatinde oturup Allah'a dua etmeleri, benim için bütün ümmetimin bütün Ramazan Gecelerinin hepsinde yaptıkları ibadetten daha sevimlidir." Peygamber'imiz (s.a.v.) buyuruyor ki: "Kim iki rekât namaz kılıp istiğfar ederek Kadir Gecesini ibadet ile geçirirse Allah tarafından bütün günahları bağışlanır. Allah'ın rahmetine gömülür. Cebrail (A.S), kendisini kanadı ile okşar. Cebrail'in (as) kanadı ile okşadığı kimse cennete girer." (Kalplerin Keşfi/İmam-ı Gazali) Bu geceyi; bilenler Kur'an okuyarak, Namaz kılarak, Allah'ı zikrederek, Âlemlere Rahmet Hazreti Muhammed (s.a.v.) Efendimize bolca salâvat getirerek ve günahlarımıza samimi bir vaziyette tevbe ve dua ederek değerlendirmek gerekmektedir. Selâm olsun "Kadir" kıymet bilenlere