Kadınların saçlarını boyaması caiz mi?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 21 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu


  1. Kadınların saçlarını boyaması caiz midir?    Saç boyalarının dini açıdan sakıncaları varmıdır varsa bunlar nelerdir bir çok kadının merak ettiği bu sorunun cevabını ve bu konuda merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz bayanlar.

    Kadınların saçlarını boyatması dini açıdan caizdir.Kadınlar saçlarını korumak aynı zamanda güzelleştirmek için boyatabilirler.Peygamber Efendimiz s.a.v, Saçı Olan Ona İkramda Bulunsun diye buyuruyor.Burada söylenen ikram kelimesinin anlamı saçı temizlemek ve taramak tavsiye edilir saçları güzelleştirmek anlamına gelmektedir.Gösteriş ve insanları aldatmak kandırmak gibi art niyetler olmadıkça saçları boyamak caizdir.Boyalarda aranan bazı şartlar vardır bu şartlara uygun boyalarla saçları boyamak herhangi bir sorun teşkil emiyor.Saçlarınızı boyayacağınız boyanın temiz olması gereklidir içerisinde pis kullanılması sakıncalı maddeler olmamalı ve boya saçların üzerinde bir tabaka oluşturmamalıdır.

    Kadınların saçlarını uygun olan zararsız ve kötü madde içermeyen boyalarla boyamalarında her hangi bir sakınca bulunmamaktadır.Boyaların özelliğine dikkat edilmesi içeriğinde kötü maddelerin kullanılmaması insan sağlığına zarar vermemeli içerisinde kan gibi temiz olmayan maddeler bulunmamalı her halükarda yinede şüpeye yer vermemek için saçları saçlar için hem yararlı olan kınaların tercih edilmesi dini açıdan daha uygun görülmüştür.