Kadınların koku, parfüm sürünmeleri günah mı

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 16 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kadınların koku, parfüm sürünmeleri günah mı

  Parfüm sıkmak günahmı?

  Kadının koku sürmesini yasaklayan hadisler, bunun mutlak manada yasak olduğunu bildirmemektedir. Bir kadın evinde eşinin, çoluk çocuğunun ve dinen kendisine yabancı olmayan akrabalarının yanında koku (parfüm) sürebilir. Yasak olan, dışarı çıkarken erkekleri etkilemeleri veya etkileyecek derecede parfüm sürüp erkeklerin dikkatini çekmeleridir. Bir hadis şöyledir:

  Ebu Musa el-Eş’ari radıyallahu anh’ın rivayet ettiğine göre Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

  “Her göz yabancı bir kadına bakarak göz zinası işlemiştir. Bir kadın da güzel kokular sürünerek erkeklerin yanından geçerse o da aynen bakan erkekler gibi zina etmiş gibidir.” (Tirmizî, Edeb, 35; Ebû Davud, Tereccül, 7)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Ağu 2014
 2. Yabancı erkeklere günah
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Ağu 2014
 3. Kadının Koku Sürmesi İle İlgili Hadisler

  Eş’ari (ra)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav), şöyle buyurdu: “Herhangi bir kadın, kokusu dışarıdan hissedilen koku ile kokulanarak erkeklerin yanından geçerse, onlarda o kokudan istifade edip hoşlanırlarsa, o kadın zina etmiş gibi günah kazanır” (Tirmizî, Edeb: 35; Ebû Davud, Tereccül: 7).

  5028- Ebu Hüreyre (ra)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Erkeklerin kokuları kokusu duyulan ve rengi olmayandır Kadınların sürünecekleri kokular ise; rengi olan fakat kokusu etrafa yayılmayanıdır” (Tirmizî, Edeb: 35; Müsned: 10554).

  5029- Ebu Hüreyre (ra)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Erkeklerin kokuları kokusu duyulan ve rengi olmayandır Kadınların sürünecekleri kokular ise; rengi olan fakat kokusu etrafa yayılmayanıdır” (Tirmizî, Edeb: 35; Müsned: 10554).

  5037- Ebu Hüreyre (ra)’de rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Bir kadın mescide gelirken süründüğü kokuyu çıkması için cünüplükten yıkandığın gibi iyice yıkansın” (Ebû Davud, Tereccül: 7)

  5038- Ebu Hüreyre (ra)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Herhangi bir kadın kokulanırsa yatsı namazı için mescidimize gelmesin” (Ebû Davud, Tereccül: 7).

  5039- Abdullah’ın hanımı Zeyneb (ranha)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav): “Mescide cemaate namaz kılmak için gelecek bir kadın kokulanmasın” buyurdular (Müslim, Salat: 30; Müsned: 25801).

  5040- Abdullah’ın hanımı Zeyneb (ranha)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Ey kadınlar! Mescide cemaate gelecekseniz koku sürünmeyin” (Müslim, Salat: 30; Müsned: 25801).

  5041- Zeyneb es Sekafiyye (ranha)’dan rivâyete göre, Peygamber (sav) şöyle buyurdu: “Ey kadınlar, herhangi biriniz mescide gelecekse kokulanmasın” (Müslim, Salat: 30; Müsned: 25801).

  5042- Abdullah (ra)’in hanımı Sakıfli Zeyneb (ra)’ten rivâyete göre, Rasûlullah (sav): “Biz kadınlar cemaatine mescide geleceksiniz koku sürünmeyiniz” buyurdu (Müslim, Salat: 30; Müsned: 25801.

  5043- Zeyneb es Sekafî (ranha)’dan rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Kadınlar namaz için mescide gideceklerse koku sürünmesinler” (Müslim, Salat: 30; Müsned: 25801).

  5044- Zeyneb es Sekafî (ranha)’dan rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Ey Kadınlar, biriniz namaz için mescide gelecekse koku sürünmesin” (Müslim, Salat: 30; Müsned: 25801).
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Ağu 2014
 4. dışarıdan herhangi bir kişi duymamak kaydıyla parfüm sıkılabilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Ağu 2014