Kadınların bıyıklarını alması caiz midir?

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 11 Oca 2014 tarihinde açılan konu

  1. İslam dininin birçok yasağı bulunduğunu biliyoruz bu yasakları biel bile çiğnemek çok daha büyük bir günahdır.Biz kadınları ilgilendiren bir soruya yanıt bulmaya öalışacağım birçok kaıdnın merak ettiği bir soru bu kadınların bıyıklarını alması aldırması caizmidir bu konuyla ilgili yapılan açıklama ve cevabı aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

    İslâm âlimleri kadının yüzünde anormal olarak çeşitli hormon bozukluklarından ötürü biten kılları kadının koparabileceğini söylemiştir. Çünkü bu fıtratı değiştirmek değil, çeşitli hastalıklardan ötürü bozulan kadınlık fıtratını düzeltmek anlamını taşır. Kadınlar böylece kocasını süslenme arzusunu da karşılamış olur. İbn Âbidîn, bu maksatla yapılırsa müstehaptır der.

    Ayrıca kadınların ayaklardaki, anormal kılları yolmak için de aynı şey söylenir. Hormon bozukluğu veya hastalık dolayısıyla yüzde sonradan çıkan kılların alınması caizdir.

    Bunun haricinde başkalarına güzel görünmek maksadıyla kaşın alınması veya inceltilmesi haramdır. Çünkü kaş yaratılışta olduğundan vücutta aza hükmündedir. Sonradan biten kıllar ise yaratılışta olmadığından bunları almak caizdir. Kadınların bacak kılları veya bıyık tüyleri gibi doğal olmayan, vücudun azası sayılmayan türden temizliği yapmaları caizdir.