Kadınlarda östrojen Fazlalığı Belirtileri

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Kadınlarda östrojen Fazlalığı Belirtileri

  [​IMG]
  Kadınlarda östrojen Fazlalığı Belirtileri
  Bize yön veren, bizi her bakımdan etkileyen unsurların en başında hormonlarımız gelir. Bize yön verme özellikleri vardır. Çoğu zaman hareketlerimizi, konuşmalarımızı, fiziki görünümümüzü belirlerler. Bazen bazı durumlar bize artı olarak dönseler de, eksi yanları da vardır tabi ki. Kadınlar erkeklere göre adet dönemleri geçirdikleri için daha çok hormonlarından etkilenirler. En etkilendikleri hormonda östrojen hormonudur. Östrojen hormonu kadınlarda ve erkeklerde var olan bir hormondur. Ama kadınlarda biraz daha fazla olarak bilinir. Üreme yaşında kadınlarda seviyesi daha yüksektir. Östrojen hormonu kadınların yüksek ısıya dayanmasını sağlar, östrojen hormonu salgınlaştırır saçlarının çıkmasını sağlar ve tüylenmeyi azaltır. Östrojen kadınlarda cinsel gelişimini başlatır, tüm üreme sistemini geliştiren bir hormondur. Östrojen hormonun fazla olduğu takdirde birçok etkisini görürüz. Psikolojik ve fizikler olarak bize etkiler.

  Kadınlarda östrojen fazlalığı belirtileri;
  vücuda şişkinlik, kilo alıp verme, cinsel arzuda azalma,depresyon belirtileri, panik atak geçirme, öz güven azalması, artık kendini her şeyden sakınması, hafızanın zayıflaması, sık sık unutkanlık yaşaması ,bitkinlik, çeşitli bölgelerde görülen kramplar, kalp krizi riskinin artması, baş ağrısı yapması, vajina enfeksiyonu görülmesi, düzensiz adet döngüsü memelerde şişkinlik ve hassasiyet, yumurtalık kisti bu faktörlerin hepsi östrojen hormonunun çok olmasından kaynaklıdır.

  Kadınlarda östrojen fazlalığının sık görülmesinin nedenleri; adet döneminin sonuna gelip menopoza girmesi, hamilelik yaşayıp hormonlarının değişmesi, adet dönemi yaşaması. Bunların hepsi östrojen hormonun fazlalaşmasının nedeni.Östrojen fazlalığı durumunda tabi ki bir doktora görünmeniz şart. Size hormon değiştirme tedavisi uygulanabilir, eğer aşırı fazlaysa ama sizden kaynaklı bir takım etkenlerde mevcut. Örneğin alkol kullanımı, günümüz pek mümkün olmasa da hormonsuz besinler tüketme, kilonuzu koruyup boyunuzla orantılı şekilde olması, spor yapımı, bol bol yürüyüşe çıkma, hareketli yaşam, vücuda çinko tavsiyesinde bulunma, ceviz, fındık, badem tüketme, sağlıklı beslenip brokoli ıspanak pırasa yeşillik tüketme. Bu gibi unsurları dikkate alarak östrojen hormonunu azaltabilirsiniz. Azalmadığı takdir de doktor tedavisine başlayabilirsiniz. Hormonlarımızı göz ardı etmemeliyiz. Bir parçamızı dikkate alıp özenli olmalıyız özellikle kadınlar hormonlarıyla hareket ettiğinden dolayı daha fazla özenli olmalıdırlar.