kadınlarda kuyruk sokumu ağrısı

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Sitem tarafından 3 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. kadınlarda kuyruk sokumu ağrısı neden olur
  kuyruk sokumu ağrısı nedenleri

  Kuyruk sokumu ağrıları omurganın en alt seviyede yerleşmiş 3 küçük kemiğinden kaynaklanır.

  Bu ağrılar sürekli oturarak çalışan insanların, doğum sonrası hanımların, kuyruk sokumu üzerine düşen veya sert bir yere çarpanların büyük sorunudur. Çünkü bu küçük kemik arasındaki eklemlerde oynamalar ve hatta çıkıklar oluşur. Özellikle oturur pozisyondan kalkarken şiddetli ağrı yapar. Bu problem özellikle yolculuk, sinema, tiyatro gibi uzun süre oturmak gereken yerlerde artar. Bazı hastalarda ise ilginç bir şekilde başlatıcı hiçbir neden yoktur.

  Halk arasında çoğunlukla kuyruk sokumunda kırık olduğu düşünülen durumlar aslında çıkıktır. Çünkü düşme ile eklemler zedelenmiş, kemikler arasında gevşeklik ve çıkık gelişmiştir.

  Ağrı başlayınca uzun sürer 1-2 yıl rahatsız edebilir. Hatta daha uzun yıllar ve hayat boyu sürebilir.

  Kuyruk sokumu ağrısının teşhisinde ne yapılır?

  Teşhis için dinamik röntgenler çekilir ve aradaki açı farkı ölçülerek enjeksiyon için karar verilir. Uygun seçilmiş hastalarda yapılacak özel enjeksiyonla % 80 başarı sağlanır.

  Kuyruk sokumu ağrısının tedavisi nasıl yapılır?

  Tedavide Fransız Doktor Jean Yves Maignenin buluşu olan ve özel bir teşhis ve tedavi olan kuyruk sokumu (koksiks) enjeksiyonları kullanılmakta.

  Burada farklı olarak ağrının kuyruk sokumunda hangi parçadan kaynaklı olduğu bulunur ve bu bölgeye enjeksiyon yapılır. Enjeksiyon sırasında tıpta skopi veya bilgisayarlı tomografi denen yöntemlerin rehberliğinden yararlanılır. Bunlar doğrudan o bölgeyi ışın altında görerek problemli bölgeyi tespit ederek yapılan enjeksiyonlardır. Enjeksiyon süresi 5 dakikadır. Bu bölge sinir ve damarsal yapılar yoğun olmadığından risk yok denecek kadar azdır. Enjeksiyondan sonraki 1-2 hafta içinde ağrı hızla geriler. Nadiren ikinci enjeksiyon gerekir.


  alıntı