Kadınlarda kasık ağrıları nedenleri ve tedavisi

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 10 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kadınlarda kasık ağrısı nedenleri
  Kadınlarda kasık ağrısı tedavisi
  Kasık ağrısı neden olur

  Kasık ağrıları ne tür ağrılardır?

  Kasık ağrıları alt karın bölgesinde bulunan rahim, yumurtalıklar, tüpler, idrar torbası ve barsaklara ait patolojilerle ilgili ağrılardır.

  Bazen ani başlayan yoğun bir şekilde olabilirken (akut kasık ağrısı) bazen de uzun süreden beri devam eden (künt) rahatsız edici (kronik kasık ağrısı) şeklindedir.

  Kronik kasık ağrısı (Kronik pelvik ağrı) altı aydan daha uzun süren kasık ağrılarını tarif etmektedir. Kronik pelvik ağrı İngilizce’de “Chronic pelvic pain (CPP)” olarak geçmektedir.

  Ani başlayan ağrılar genellikle acil durumlarda ortaya çıkmaktadır. Akut (ani) olarak başlayan karın ve kasık ağrılarında acil girişim yapılması gereken apendisit, dış gebelik, yumurtalık kisti gibi hastalıkların olma ihtimali vardır. Bu tür ağrılarda vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.


  En sık kasık ağrısı nedenleri:

  • Dış Gebelik
  • Endometriozis
  • Yumurtalık kisti yırtılması
  • Mittelschmerz (yumurtlama dönemi ağrısı)
  • Myom
  • Rahim damarlarında varis benzeri genişlemeler
  • Rahim, yumurtalık ve tüplerin enfeksiyonları
  • Apandisit
  • Sistit
  • Barsak iltihabı
  • İrritabl kolon hastalığı
  • İskelet sistemine ait hastalıklar
  • İdrar yollarında taş (Urolitiazis)

  Kasık ağrılarının tanı yöntemleri nelerdir?

  Akut kasık ağrılarında erken tanı önemlidir. Hastanın klinik bulgusu ve fizik muayenesi haricinde yapılan lab. testleri, tomografi ve diğer görüntüleme methodları tanı koydurucudur.

  Kronik kasık ağrısının nedenini saptamak her zaman kolay olmayabilir. İlk olarak ağrının özellikleri sorgulanır. Daha sonra dikkatli bir muayene yapılır. Bu muayenede jinekolojik muayeneye genel bir vücut muayenesi de eklenmelidir.

  Kronik ağrıların nedenini araştırmak için yapılacak jinekolojik muayenede üreme organları dikkatle değerlendirilir, hemen ardından yapılan ultrasonografi ile inceleme tamamlanır.

  Bu muayene sırasında rahim ve çevresinde olabilecek enfeksiyonun araştırılması için Smear testi, kültür gibi tetkikler için örnek alınabilir. Laboratuar yöntemleri ile gebelik testi, tam kan sayımı, kanda enfeksiyon parametrelerinin (ASO, CRP Sedimantasyon gibi) araştırılması yapılır.

  İdrar yolu enfeksiyonlarının tanısı için tam idrar tetkiki gerekirse idrar kültürü istenir. Yine, barsak patolojileri açısından dışkı tetkikleri istenebilir.

  Tanı koymak amacı ile bilgisayarlı tomografi, MR gibi ileri radyolojik tetkikler gerekebilir.

  Son olarak kronik kasık ağrısı olan kadınlarda hem tanı koymak hem de tedavi edici cerrahi girişim amaçlarıyla laparoskopi işlemi düşünülebilir.

  Kasık ağrılarının tedavi yöntemleri nelerdir?

  Kasık ağrısına neden olan hastalığın saptanmasında ağrının tipi çok önemlidir; akut başlayan ağrılar acilen değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir. Hekime ani başlayan kasık ağrısı ile gitmeye hazırlanan hastaya ağrı kesici ilaçlar verilmemelidir. Çünkü bu ilaçlar önemli bir “problem işaretçisi” olan ağrıyı baskılayarak tanıyı zorlaştırabilir.

  Kronik pelvik ağrılarda da tedaviler tamamen nedene yönelik olmalıdır. Tedavi yöntemleri arasında cerrahi yöntemler, ilaç tedavileri, psikoterapi, alternatif yöntemler ve hipnoterapi bulunmaktadır.