Kadınlarda Hormon Bozukluğu Belirtileri

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 1 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kadınlarda Hormon Bozukluğu
  Kadınlarda Hormon Bozukluğu Belirtileri Nelerdir

  Hormon bozukluğu çok geniş bir kavramdır. Sadece kadınlarla ve gebelikle ilgili hormonları kapsamaz, bütün hormonlarla ilgili bozuklukları kapsar.

  Ülkemizde hormon bozukluğu terimi çok yaygın kullanılmasına rağmen herzaman doğru ve yerinde kullanılmamaktadır maalesef. Gerçekte kadınlarda çok az hastalık hormon bozukluğuna bağlı gelişir. Her adet bozukluğunun, her tüylenmenin, her kısırlığın sebebi hormon bozukluğu değildir hatta bu durumların az bir bölümünde hormon bozukluğuna rastlanır.

  Kadınlarda Polikistik over rahatsızlığı adet düzensizliği, kıllanma, istenmesine rağmen hamile kalamama biçiminde belirtileri olan bir çeşit hastalıktır. Bu belirtilerin bazısı yada tamamı birarada bulunabilmektedir.

  Hastalığa yumurtalıklarda yer alan aşırı kist neden olmaktadır. Bu haldede yumurtalıkla normal olanın 2-5 katı büyür. Hastalığın meydana geliş sebebi net olarak bugün maalesef bilinmemektedir.

  Beyinde yumurtalıkları uyarıcı hormon salgılayarı hipotalamus, hipofiz gibi üst merkezlerle yumurtalıkların ilişkisi de artık bozulmuştur. Hipotalamusun salgıladığı hormona hipofiz bezi aşırı cevap vermekte ve luteinizan hormon
  salgısı artmaktadır.

  Söz konusu hormon yumurtalıkları uyararak çok fazla erkeklik hormonu salgılamakta ve yumurtalıklarda normal yumurta gelişimi olmamaktadır. Bunun neticesinde bu kadınlarda luteinizan hormon ve erkeklik hormonları testosteron yükselmektedir.