Kadınlarda Fazla Tüylenme

'Kişisel Bakım' forumunda Merve tarafından 1 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kadınlarda Fazla Tüylenme
  Kadınlarda Aşırı Tüylenme


  Aşırı tüylenme yüz, göğüs, karın, sırt, kol ve bacakların üst kısmında uzun kalın ve sert tüylerin çıkmasıdır. Bu durum kozmetik bir problemin yanı sıra hormonal bir düzensizliği de göstermektedir.

  Aşırı kıllanma; hipertrikaz ve hirşutism biçiminde görülebilir. Hipertrikaz vellus kıllarının terminal karakter almasıyla gider. Irksal, kişisel ve ailesel kıllanma farklılıkları nedeniyle normal ile ayırım zor olabilir.

  Hirşutismus ise; kadınlarda ve çocuklarda erkek tipinde ve erkeksi dağılımda (sakal, bıyık, göğüsler ve karında) terminal kıl artışına verilen addır.

  Nedenleri;
  Hipertrikoz yerel ya da yaygın olarak benler üzerinde, travmatik olarak inflamasyonlarda, yerel kortikosteroid enjeksiyonlarında, bazı dermatozlarda ve ilaç yan etkisi olarak ortaya çıkabilir.
  Hirşutismusun en sık nedeni polikistik over sendromu (yumurtalıklarda çok sayıda kist ve kısırlıkla karakterli bir hastalık) dur. Ayrıca androjenlerin aşırı salındığı yumurtalık, böbrek üstü bezi ve beyinde hormon kontrolünü sağlayan bölgeler kaynaklı hastalıklarda ve ilaçlara bağlı olabilir. Ayrıca kıl folliküllerinin androjenlere aşırı yanıtına bağlanan nedeninin bulunamadığı hirşutism olguları da vardır.  alıntı