Kadınlarda En Çok Görülen Hastalıklar

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 2 Eyl 2013 tarihinde açılan konu

 1. [IMGALT=https://forumdas.net/upl/uploads/kadinlarda-gorulen-hastaliklar-55981.jpg]kadinlarda-gorulen-hastaliklar-55981[/IMGALT]

  Günümüzde kadınlarda en çok görülen hastalıklar neler yazımızda bu sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz.

  Türkiye'de kadınların yüzde 30’unun muzdarip olduğu obezite, tip iki diyabetin yanı sıra dünyada ölümlerin en önemli sebebi olan kalp damar sistemi için de çok önemli bir risk faktörü.Obezite çağımızın ciddi bir sağlık sorunudur.Kadınlarda kalp damar sistemiyle ilgili olarak hipertansiyon, kalp krizi ve diğer damar hastalıklarının gelişmesine neden olmaktadır.Son Yapılan araştırmalara göre; şişman kadınlarda kalp hastalığından ölüm riski zayıf olanlara göre dört kat daha fazla görülüyor.

  Ayrıca diyabet hastası kadınların kalp damar hastalığına yakalanma riskleri dört beş kat daha fazla oluyor. Bu nedenle kadınların menopoza girdikten sonra yıllık kalp kontrollerini yaptırmaları yaşamsal önem taşıyor.Hipertansiyon, kadınlarda kalp damar hastalığının yanı sıra inme ve kalp yetersizliğinin de en sık görülen nedeni. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda bu risk daha da artmaktadır.Son yıllarda kronik ve ani stresin kalp hastalığı gelişiminde önemli olduğu ortaya koyuldu.

  Amerikada yapılan araştırmalara göre kadınların yüzde 48’inin kolesterol seviyeleri yüksek. 20-50 yaş grubundaki kadınların kolesterol seviyeleri erkeklere göre daha iyi olmakla birlikte menopoz sonrasında hızla yükselmeye başlıyor. Son yıllarda kronik ve ani stresin kalp hastalığı gelişiminde önemli olduğu ortaya kondu. Bu durum kadınlarda daha belirgin olarak görülüyor.Her 100 kadından 10-15’inde görülen polikistik over sendromu obezite ve şeker hastalığına eğilimle birlikte menopoz sonrası kalp hastalığı riskini arttırıyor.
   
 2. Cevap: Kadınlarda En Çok Görülen Hastalıklar

  Bilgi için teşekkürler yazıyı blogumda paylaşabilir miyim?
   
 3. Cevap: Kadınlarda En Çok Görülen Hastalıklar

  Kaynak belirterek tabiki paylaşım yapabilirsiniz.