Kadınlarda Aşırı tüylenme sorunu

'Kadınca' forumunda eftelya tarafından 5 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Kadınlarda Aşırı tüylenme sebepleri
  Kadınlarda Aşırı tüylenme neden olur

  Kadınlarda Hirsutizm (Aşırı Tüylenme, Kıllanma) Sorunu Nedir?
  Aşırı tüylenme yüzde, göğüste, karnın altında, sırtta, üst kollarda ve üst bacaklarda kalın koyu kılların aşırı büyümesi demektir. Aşırı tüylenme androjen denilen erkeklik hormonlarına bağlı bir hastalığın neden olduğu bir sorundur. Yumurtalıkların aşırı miktarda androjen ürettiği bir durum olan polikistik over sendromu (PCOS), aşırı tüylenmenin en sık sebebidir.
  Yüzdeki ve vücuttaki fazla kıllanma genellikle vücudunuzdaki fazla androjenlerin sonucudur. Androjenler hem erkek hem de kadında bulunur, fakat erkeklerde çok daha yüksek seviyelerde bulunur. Erkeklerde androjenler, birincil olarak testisler ve böbreküstü bezler tarafından üretilirler. Kadınlarda, androjenler yumurtalıklar ve böbreküstü bezler tarafından üretilirler.

  Belirli dereceye kadar, öströjen kadınlardaki androjenlerin etkilerini azaltır. Eğer kıl keseleriniz duyarlı ise, androjenler bazı vellüs kıllarının terminal kıllara dönüşmesine yol açabilir ve terminal kılların daha hızlı büyüyüp kalınlaşmalarına neden olur.Bir vellus kılı terminal kıla dönüştüğünde, genellikle geriye dönmez.

  Androjenler sebum üretimini artırırlar ve bu yağlı bir cilt ve sivilce ile sonuçlanır. Fazla androjen düzensiz yumurtlama ve adet veya yumurtlamama ve adet görmemeye neden olabilir. Örneğin bir tümör olduğundaki gibi son derece yüksek androjen seviyeleri erkek tipi kellik, sesin derinleşmesi, kas kütlesindeki artış, klitorisin büyümesi, ve memede küçülmeye neden olabilir. Fazla androjenlerin bu etkilerine erkekleşme denir ve nadiren oluşur.
  Kıllanma, çok sık görülür ve ilaç tedavisi ile sıklıkla düzelir. Aşırı tüylenmenin tedavisinde erken teşhis önemlidir, çünkü gecikme tedaviyi daha zorlaştırır ve uzun vadeli sağlık sonuçları oluşabilir.

  Alıntı