Kadınlara 4 Yıl Erken Emeklilik Hakkı

'Haberler' forumunda Wish tarafından 10 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. SSK'lı Bayanlara 4 Yıl Erken Emeklilik
  Bayanlara 4 Yıl Erken Emeklilik Şartları
  Bayanlara Doğum Borçlanması İle 4 Yıl Erken Emeklilik

  SGK yeni genelge ile bütün SSK'lı (4a) kadınlara doğum borçlanmasının önünü açtı.

  Kadınlara 4 yıl erken emekli olma hakkı

  1 Ekim'de yürürlüğe girecek olan sosyal güvenlik reform kanunu, SSK'lı (yeni kanunda 4/a'lı) kadınlara iki doğuma kadar ikişer yıl borçlanma imkanı vermektedir. Borçlanma için üç tane şart aranmaktadır;

  1. Borçlanmaya başvuran kadın, başvuru tarihinde SSK'lı çalışıyor olmalıdır,

  2. Çocuğunu sağ doğurmuş ve çocuğu yaşıyor olmalıdır,

  3. Doğumdan sonraki iki yıl süresince SSK'lı olarak bir işyerinde çalışmamış olmalıdır.

  Bu şartları yerine getiren kadınlar, iki çocuk için 4 yıla kadar borçlanma yapabilecek ve 4 yıl daha erken emekli olabilecektir. Buraya kadar açıklanan hususlar herkes tarafından bilinen hususlardır. BUNDAN SONRASI DAHA ÖNEMLİDİR:

  Kadın; memur, esnaf, çiftçi ve ev hanımı da borçlanabilir! Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre ilk bakışta, bu doğum borçlanmasından sadece işçi statüsünde çalışan SSK'lılar yararlanacakmış gibi görünmektedir. Zira aynı hak yasada memurlara, Bağ-Kur'lulara ve isteğe bağlı sigortalılara açık olarak verilmemiştir.

  Oysa kanun biraz daha dikkatli incelendiğinde, aynı borçlanma imkanından memurların, isteğe bağlı veya zorunlu Bağ-Kur'luların (tarım Bağ-Kur dahil) ve isteğe bağlı SSK'lıların (tarım SSK dahil) da yararlanabileceği fark edilecektir.

  Memuriyete başlamadan önce iki çocuk dünyaya getirmiş, kamu kurumunda memur olarak çalışan bir bayan, 1 Ekim'den sonra, emekliliğine (4 yıl kala) istifa eder de, bir işyerinde SSK'lı olarak bir gün de olsa çalışır ve aynı gün SGK'ya doğum borçlanması için başvurursa; borçlanma bedelini ödemek kaydıyla 4 yıl evvel emekli olabilecektir.

  Bir bayan memuriyetten önce bir çocuk dünya getirdiyse, aynı formülü emekliliğine iki yıl kala uygulayabilecektir.

  İsteğe bağlı veya esnaf ya da çiftçi olarak prim ödeyen bir bayanın, Bağ-Kur sigortalısı olmadan önce ya da boşta geçen zamanlarda iki tane çocuğu olmuşsa, 1 Ekim'den sonra emekliliğine 4 yıl kala SSK'lı (4/a'lı) olarak bir işyerinde işe başlaması ve aynı gün SGK'ya doğum borçlanması için müracaat edip, borcunu ödemesi halinde erken emekli olup, hemen emekli aylığı almaya başlayabilir.

  Aynı yöntemi yaştan emekli olmak isteyen (kısmi emeklilik) bayanlar da kullanabilecektir.

  SSK'ya isteğe bağlı prim ödeyen bir bayan, 1 Ekim'den sonra, normal emekliliğe ya da yaştan emekliliğe 4 yıl kala bir işyerinde çalışmaya başlarsa ve başladığı gün SGK'ya başvurup doğum borçlanması yaparsa 4 yıl erken emekli olacak ve hemen aylık almaya başlayabilecektir.

  Erken emeklilikle elde edilecek kar 18.000 YTL.

  1 Ekim - 31 Aralık 2008 tarihleri arasında 4 yıl (48 ay) için doğum borçlanması yapılması halinde ödenecek tutar (638,70 x 0,32 x 48) 9.810 YTL.dir, SSK'dan bağlanacak en düşük aylık ise yaklaşık 580 YTL.dir. Yani gelecek dört yılda alacağınız toplam aylık bugün için 27.840 YTL.dir. Bu durumda hemen emekli olan bayanın kazancı 18.030 YTL. olacaktır.