Kadınlar Hangi Durumlarda Jinekologa Gitmeli

'Sağlık Rehberi' forumunda Blue tarafından 27 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. Kadınlar Hangi Durumda Jinekologa Gitmeli
  Kadınlarda Jinekologa Gitmeyi Gerektiren Durumlar

  Yıllık smear, ultrasonografik muayene ve meme kontrolü

  Evlenmiş yada cinsel hayatı başlamış her kadın 6 ayda bir mutlaka jinekolojik muayeneye gitmeli, en az yılda bir kez smear testi yaptırmalı ve meme muayeneleri ya da meme ultrasonografilerini( 40 yaştan sonra mamografi ile birlikte meme ultrasonografisi önerilmektedir) çektirmelidir.


  Adet düzensizliği (Adet görememe- sık adet görme, ara kanamalar)

  21 günden kısa 35 günden uzun süren adet siklusları anormal olarak değerlendirilir. Adet kanamalarının çok az-çok fazla olduğu, ara kanamaların görüldüğü ya da hiç adet görülmediği durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

  Anormal vajinal akıntı

  Neredeyse her kadın hayatının bir döneminde basit vajinal enfeksiyonlar ile karşılaşır. Candida (mantar), Trikomonas ve Bakteriyel Vajinozis enfeksiyonları, vajen florasının bozulması ile ortaya çıkarlar ve kaşıntı, sarı-gri renkli akıntı ve anormal kokulu akıntı ile kendilerini belli ederler ve çok basit lokal fitil ve kremlerle tedavi edilebilirler.

  Genital bölgede siğil

  Çoğunlukla cinsel temas ile bulaşan Human Papilloma Virüs (HPV) olarak adlandırılan virüsler genital siğillere sebep olmaktadırlar. 100e yakın tipi olan bu virüsler oldukça yaygındır ve genital bölgede siğil oluşturmanın yanında rahim ağzı kanserlerine de sebep olabilmektedirler. Genital bölgede siğil görüldüğü takdirde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

  Kasıklarda görülen şiddetli ağrı

  Özellikle yumurtalık kistleri oluştuğunda hangi yumurtalıkta oluştu ise o kasıkta şiddetli ağrıya sebep olabilirler. Şiddetli kasık ağrısı varlığında ilk akla gelen sebep yumurtalık kistleridir. Bir çok farklı yumurtalık kisti mevcuttur ve bunların çoğu iyi huyludur.Dolayısı ile bu tip ağrıların varlığında bir kadın doğum hekimine başvurmak doğru olacaktır.  İlişki sonrası vajinal kanama

  Cinsel ilişki sonrası görülen vajinal kanama rahim ağzı(serviks) enfeksiyonları veya rahim ağzı yaralarının bir belirtisi olabilir. Ayrıca rahim ağzı kanseri öncül hücreleri ve rahim ağzı kanserlerinin de bir belirtisi olabileceğinden dolayı ilişki sonrası kanama ciddiye alınması gereken bir bulgudur.  Sonradan ortaya çıkan adet ağrıları

  İlk adet görüldüğünden itibaren olan adet ağrıları rahim kasılmalarına bağlı olan ve genelde masum ağrılardır ve ağrı kesicilere iyi yanıt verirler. İlerleyen yaşlarda sonradan ortaya çıkan adet ağrılarının altında ise endometriyozis (Rahim iç dokusunun endometriyumun rahmin dışında bulunması) ilk akla gelen sebep olmaktadır ve mutlaka doktora başvurulmalıdır.  Aile planlaması için yöntem seçimi

  Zamansız bir gebelikten korunmak amacı ile yapılması gereken ilk iş doktorunuza başvurarak kendinize uygun doğum kontrol yöntemini seçmek olacaktır. Her yöntemin kendine göre avantajları ve yan etkileri vardır. En uygun yöntemi seçmek için eczanelere ya da arkadaşlarınıza değil mutlaka bir kadın doğum hekimine başvurmanız çok önemlidir.

  Memede ele gelen sertlik-ağrı

  Günümüzde oldukça sık görülen meme rahatsızlıkları, kadınların hekime başvurmasının en önde gelen sebeplerindendir. Yaşamları boyunca her 10 kadından birinin meme kanserine yakalanma riski nedeni ile kadınların her ay adet sonrası dönemde kendi meme muayenelerini yapmaları ve ele gelen sertlik varsa mutlaka bir hekime danışmalıdırlar.

  Adet Görememe (Menopoz)

  Menopoz yaşlılık döneminin bir başlangıcı değil kadının hayatında belirli bir süreyi içeren artık gebeliğin olamayacağı ve adet kanamasını olmayacağı bir dönemidir. Sıcak basması-terlemeler, gece uyku düzensizlikleri, genital organlarda ve idrar yollarında gerilemeye bağlı şikayetler, ruhsal değişiklikler, cilt değişikleri ve bilişsel fonksiyonlarda farklılaşmalar gibi bulguların doğru bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Bu dönemin iyi planlanması bakımından mutlaka bir kadın doğum hekiminin muayene ve önerilerine ihtiyaç vardır.


  Alıntı.
   


Similar Threads: Kadınlar Hangi
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Kadınlarda Östrojen Hormonu Eksikliği Belirtileri 22 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Kadınlarda östrojen Fazlalığı Belirtileri 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Kadınların kısırlık nedenleri nelerdir? 6 Mart 2014
Sağlık Rehberi Kadınlarda En Çok Görülen Hastalıklar 2 Eylül 2013
Sağlık Rehberi Sigara İçen Kadınların Ömrü Kısalıyor 28 Ekim 2012