Soru Kadınlar gusül abdesti alırken nelere dikkat etmeli?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 4 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. kadınlar gusül abdestini nasıl alır nelere dikkat etmelidir

  Cevap: Kadınlar gusül abdesti alırken nelere dikkat etmeli?

  Gusül abdesti nasıl alınır? (BAYAN VE ERKEK İÇİN) (Gusul abdesti konusunda, bayan ve erkek arasında fark yoktur. Her ikisinin de gusul abdesti alma şekilleri aynıdır.)


  Gusul abdesti (Boy abdesti) hakkında, aşağıdaki geniş ve ayrıntılı açıklamlardan önce en basit haliyle nasıl gusledilir onu anlatalım; (Anlatılan gusul alma şekli, Hem hanımlar, hemde erkekler için aynıdır.)

  Gusül yapması farz olan kimse yıkanmadıkça şunları yapamaz:

  1) Namaz kılamaz.
  2) Kuran okuyamaz.
  3) Kurana el süremez.
  4) Kâbeyi tavaf edemez.
  5) Bir zorunluluk olmadıkça câmiye giremez.
  Ayrıca kadınlar, âdet gördükleri günlerde ve lohusalık hallerinde oruç tutamazlar.
  Gusül yapmayı gerektiren haller bulunmadığı zaman bile cuma ve bayram namazları için gusletmek (yıkanmak) sünnettir.

  Gusül Nasıl Yapılır:

  Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur(Bismillahirrahmanirrahim)ve : “Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

  Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Şub 2017
Yükleniyor...