Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda ZeuS tarafından 8 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. 2010 Kadınlar Günü

  Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü
  Geçmişi 1857'lere dayanan kadınlar gününüzü Forumdaş Net ailesi olarak kutluyoruz.  Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında daha yaygın olarak kutlandı ve sokağa taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya başlandı.


  8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.


  26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.


  İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı ve değişen tarihlerde fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.
  Kaynak: Wikipedia

  [​IMG]
    2. Cevap: Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

  Teşekkür ederiz Zeus. Sende olmasan :f196:
    3. Cevap: Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

  Bütün ablalarımın Kadınlar Günü kutlu olsun..!! :))
    4. Cevap: Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

  Durmak bilmiyor sürekli tekrar eden bir çember...Bundan sonra şunun günü vs vs... :))))
  Yine de kutlu olsun...Bundan sonra ne var..Dünya Kadınlar gününü kutlam günü mü ? :))))))))))
    5. Cevap: Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

  [​IMG]

  Onlardan olduğumuz ve yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.


  müminler için en güzel örnek Sevgili Peygamberimizdir. O, hanımlara karşı daima sevgi, saygı, hoşgörü ve anlayış göstermiş, bırakın dövmeyi; hanımlara karşı hiçbir zaman kaba davranmamış; hep güler yüzlü olmuştur. Dolayısıyla Peygamberimizin hanımlara karşı gösterdiği bu tavır, hepimiz için örnek olmalıdır. Bu vesile ile tüm kadınlarımızın gününü kutluyorum.
    6. Cevap: Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

  Ne diyebilirim ki kesinlikle üzülmeyi hakketmiyorlar :oops:
   


Similar Threads: Kadınlar Gününüz
Forum Başlık Tarih
Önemli Gün ve Haftalar Kadınlar Günü Resimli Sözleri 2 Mart 2014
Önemli Gün ve Haftalar Kadınlar gününü anlatan resimli mesajlar 1 Mart 2014
Önemli Gün ve Haftalar 8 Mart dünya kadınlar günü ne zaman ilan edildi 1 Mart 2014
Önemli Gün ve Haftalar Kadınlar günü nasıl ortaya çıktı 1 Mart 2014
Önemli Gün ve Haftalar Kadınlar günü hikayesi 28 Şubat 2014