Kadınlar Günü Etkinlikleri

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Wish tarafından 18 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri 2010
  8 Mart 2010 Etkinlikleri
  Kadınlar Günü Kutlama Programı
  İstanbul Kadınlar Günü Etkinlikleri


  [​IMG]  Kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için pazar günü Kadıköy'de miting düzenliyorlar. Ancak onun öncesinde kadına yönelik şiddet, kadınlık halleri, kadın emeği gibi pek çok konu çeşitli etkinliklerle ele alınıyor. Etkinliklerden bazıları şöyle:

  4 Mart: Nazım Hikmet Marksist Bilimler Akademisinde “Kadın ve şiddet konulu seminer dizisinde yıllarca Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı gönüllüsü olarak çalışan Av. Birsen Atakan saat 19:00'da “kadına yönelik şiddet nedir ve “bu şiddete karşı mücadele deneyimleri, yol ve yöntemleri anlatacak.

  Kadın mücadele deneyimleri seminerlerinde; Gökkuşağı Kadın Derneği/Özgür Demokratik Kadın Hareketi, Emekçi Kadınlar Derneği, SDP'li kadınlar, Demokratik Kadın Hareketi, Sosyalist Feminist Kolektif, Petrol-İş Kadın Komisyonu vb. gibi birçok kadın örgütü ve sendika kadın kollarından temsilciler yer alacak.

  Seminerler Akademiye kayıtlı olan-olmayan herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak yapılacak.

  7 Mart: Yeliz Kızılarslan "Kültürel Hafızanın Hayalet Taşıyıcıları:Büyükanneler ve Torunlar" başlıklı sunumuyla Özgür Üniversite'deki Avisha Margalitin kitabı olan “Hafıza Etikleri isimli panelin konuşmacısı olacak.

  Margalitin “tarihe tanıklık etmekten doğan hafızanın oluşturduğu etikler ifadesinden yola çıkılarak, saklı kalan tarihlerin büyükannelerin tanıklık anlatılarıyla hatırlanacağı panelde, Elif Şafakın, Ermeni Meselesini konu alan kitabı “Baba ve Piç ile Fethiye Çetinin kendi anneannesinin tanıklık öyküsü olan “Anneannem adlı kitabı travma, unutma ve hatırlama kavramları üzerinden değerlendirilecek.

  7 Mart: Kadın İşçi Şenliği: Şenlik Kadıköy'deki Aktaş Düğün Salonu 14:00-19:00 saatleri arasında Mecaplast İşçi Tiyatrosu, Günyüzü Müzik Topluluğu ve Nurcan Eren'in katılımıyla yapılacak. Iraklı kadın sendikacılarında yer alacağı etkinliklerin düzenleyicileri şöyle:

  Hava-İş, Petrol-İş, Tekgıda-İş Sendikaları ve Toplumsal Araştırma ve Eğitim Merkezi'nin (TAREM).

  8 Mart: 8 Mart Platformu'nun çağrısıyla kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingini Kadıköy'de gerçekleştirecekler.

  Saat 12:00'de Tepe Natulius'un önünde toplanan kadınlar buradan Kadıköy İskele Meydanı'na yürüyecekler.

  bianet​