Kadına Asla El Kaldırmayan Bir Peygamber Ümmetiyiz

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 8 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kadına Asla El Kaldırmayan Bir Peygamber Ümmetiyiz
  Aile İçi Şiddet
  Kadına şiddet

  Diyanet İşleri Başkanlığı ve Uluslararası Af Örgütü işbirliği ile yürütülen “Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Bağlamında Yoksulluk ve Sosyal Dışlanma projesinin üçüncü atölye çalışması, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Yoksulluk başlığıyla 6-7 Mart tarihlerinde Şanlıurfada yapıldı.

  Aile İçi Şiddet ve Din, Medyada Kadına Yönelik Şiddet ve Toplumsal Cinsiyet, Yoksullukla Başa Çıkmada Dinî Referanslar, Ulusal ve Uluslararası Sözleşmelerde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele gibi konuların ele alındığı atölye çalışmasına, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Yrd. Doç. Dr. Huriye Martı, Şanlıurfa İl Müftü Vekili Mustafa Erdem ve İl Müftü Yardımcısı Şadiye Yılmazın yanı sıra, Şanlıurfa Müftülüğüne bağlı vaiz, imam-hatip ve Kuran kursu öğreticileri katıldı.

  Atölye çalışmasının açılış konuşmasını yapan Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Yrd. Doç. Dr. Huriye Martı, kadına yönelik şiddetin hayata yansıyan ciddi bir problem olduğunu söyledi.

  Projenin, kadına asla el kaldırmayan bir Peygamber örnekliğinden yola çıkarak atılacak adımlara önemli bir destek olacağını kaydeden Martı, vaaz, hutbe, sohbet halkaları, taziye ve düğün ziyaretleri gibi vesilelerle kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet hakkında toplumu bilinçlendirmenin Diyanet İşleri Başkanlığının öncelikli hedefleri arasında olduğunu söyledi.

  Toplantıda söz alan Şanlıurfa İl Müftü Vekili Mustafa Erdem de, şiddet konusunun ilahi dinlerle asla bağdaştırılamayacağını belirterek kadınla güzel geçimin Kuranın emri olduğunu söyledi.

  [​IMG]