Kadın Hakları İle İlgili Tarihsel Gelişim

'Etüt Merkezi' forumunda anniccha tarafından 4 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. 18. yüzyılda insan hakları alanında birçok gelişme kaydedilmiştir. İnsanların temek haklara sahip olmaları ve bu haklar bakımından özellikle eşit ve özgür olmaları düşüncesi kabul görmüştür. 19. Yüzyılda dünyada kadınların da erkeklerin sahip oldukları haklara kavuşmaları gerektiği gündeme gelmiştir. 20. Yüzyılın başlarında, çağdaş ülkelerde, kadına bakış açısı değişmeye başlamıştır. Ancak kadınların, haklarını elde etmeleri için çok fazla mücadele etmeleri kadın haklarını getirmiştir.

  Mustafa Kemal Atatürk kadın hakları konusunda bir çok faaliyete bulunmuştur. 30 Ağustos 1925 tarihinde söylediği sözler kadın hakları konusunda yapacaklarının işaretini göstermiştir. “Bir toplum, bir millet, erkek ve kadın denilen iki cinsten oluşmuştur. Kabul edilebilir mi ki, bir kitlenin bir parçasını yükseltelim, diğer parçasını görmezlikten gelelim de, kitlenin tamamı yükselebilsin? Olabilir mi ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça diğer kısmı göklere yükselebilsin? Şüphe yok, yükselme adımları, dediğim gibi iki cins tarafından beraber, arkadaşça atılmak ve yükselme ve yenilenme alanında birlikte aşama kaydetmek gereklidir. Böyle olursa inkılap başarılı olur.”

  Başlıca Kadın Hakları
  • Sosyal hayatta kadın ile erkeğin eşit olarak yer almaları sağlanmıştır.
  • 1926 Yılında kabul edilen Medeni Kanun ile, Türk kadınına, yüzyıllarca ihmal edilen hakları verilmiştir. Kadın, iş ve aile hayatı içinde sahip olduğu rolü bakımından erkekle eşit hale getirilmiştir.
  • Kadın Haklarının genişletilmesi ile kadınlar toplumun her alanında yer almıştır.
  • 3 Nisan 1030 Tarihinde kadınlara belediye seçimlerine katılma hakkı tanınmıştır.
  • 26 Ekim 1933 tarihinde Türk kadınına muhtarlık ve ihtiyar heyeti üyeliği için seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.
  • 5 Aralık 1934 tarihinde ise milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Eyl 2015