Kadın çalışanlara mobbing eğitimi

'Kadınların Dünyası' forumunda eftelya tarafından 30 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Çalışan kadınların işyerlerinde yaşadığı stres, mobbing, şiddet gibi pek çok sorunları bulunuyor.HAK-İŞ'in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) ile işbirliğinde yürüttüğü "Kadın Çalışanlara Yönelik İş Sağlığı ve iş Stresi Seminerleri Projesi" sertifikalı eğitim programı toplantısında kadın sorunları ele alındı.
  İşyerlerinde çalışan kadınların çok sayıda sorunları olduğuna dikkati çeken HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan, şunları söyledi;
  Türkiyede kadın olmak gerçekten zor, ama çalışan kadın olmak daha da zor. İşyerlerinde yaşanan stres, mobbing, şiddet bunların hepsi kadın çalışanların daha çok muhatap olduğu sorunlar. Dışlanmışlık var, ayrımcılık var, toplumun onun kaldıramayacağı üzerine yüklediği yükler var. Anne olma, ev kadını olma, öğrenci, çalışan işçi olarak sorumlulukları var. Bunlara yönelik çözüm üretmemez lazım, bu bizim sorumluluğumuz, yapmamız gereken bir görev. Bu konuda neler yapabileceğimizi görmemiz için kadınları da fiili olarak sahada görmemiz lazım. Bunun için birlikte çalışmamız lazım. Sadece teorik bilgiler değil, kadın çalışanlarla yüz yüze, karşı karşıya, yan yana oturup onların sorunlarını onlardan dinlemek istiyoruz.

  Ne kadar kadınlarla beraber yaşasak da kadınları ancak kadınların dilinden gözüyle tanımak lazım. Bazen bizim sıradan, günlük olarak gördüğümüz bir çok şey onların hayatını nasıl kararttığını, onları nasıl altüst ettiğini, onların hayatını nasıl zorlaştırdığını, onlar içinde derin izler bıraktığını farkedemiyoruz. Onun için HAK-İŞ kadın konusunu başlı başına bir konu, başlık olarak ele almıştır."

  Her alanda kadının sendikal mücadeleye dahil edilmesi istediklerini belirten Arslan, kadınlardan daha çok çalışma hayatına katkı beklediklerini ifade etti.
  Kadınların çalışma hayatının en az erkekler kadar parçası olması gerektiğini vurgulayan Arslan, "kadınları daha çok sahiplenmek, onları bu baskılardan uzak tutmaya çalışmalıyız. İşimiz zor ama, bu sorunları birlikte çözeceğiz" şeklinde konuştu.

  ÇASGEM Başkanı Ahmet Çetin de, merkezin sosyal sorumluluk projesi olarak Hak-İŞ Konfederasyonu işbirliğinde belirlediği 13 ilde eğitim faaliyetleri yaptığını belirterek, bu illerde kadın çalışanlara yönelik iş sağlığı, güvenliği ve iş stresi projesi konusunda HAK-İŞin üyelerine bilgilendirme toplantısı yaptıklarını kaydetti.

  Günümüzde çalışan insanın verimli olması için özellikle işyerinde huzurlu ve mutlu olması gerektiğini vurgulayan Çetin "ancak zaman zaman çeşitli baskılar yaşanmakta olduğu da bir gerçek. Bunlarından biri de mobbing, Türkçe karşılığıyla, zorlama, yıldırma, bezdirme ile karşılaşılmaktadır. Mobbing; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek özellikle hiyerarşik yapılanmış kuruluşlarda gücü elinde bulunduran kişinin ya da grubun diğerlerine psikolojik yollardan uzun süreli sistematik baskı uygulaması olarak tanımlanmaktadır. Bu soruna çözüme katkıda bulunmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

  milliyet