kaderi kim yazar

'Sorun Cevaplayalım' forumunda SümbüL tarafından 2 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


  1. Kader ikiye ayrılmaktadır; insan iradesiyle ilgili olmayanlar ve insan iradesiyle ilgisi olanlar. Mesela, insanın göz rengi, erkek mi dişi mi olacağı vs. birinci kısma girer ve hiç bir kimse bunlardan sorumlu değildir. Diğeri ise bu dünyada imtihan için gönderildiğimizden dolayı bizler ne istiyorsak Cenab-ı Hak ona göre bazı şeyleri halk ediyor, yaratıyor. Mesela, ezan okununca nefsini gemlemiş olan birisi camiye gider. Diğeri, nefsinin peşinden giden ise meyhaneye doğru gitmektedir. İşte bunu isteyen insanlardır, yaratan ise Rabbimiz Halıkımızdır.

    Dünyaya gelen her insan bir kader programına tabidir. İnsanın ne yapacağını, başına ne geleceğini Yüce Allah ezeli ilminde biliyor. Ancak Allah’ın bilmiş olması, insanın o işi yapmasını zorlamaz. Çünkü Allah, insanın önüne seçenekler koymuştur. İnsan kendi iradesini kullanarak, hangi yolu tercih ederse, Allah onu yaratır. Dolayısıyla sorumlu olan insanın kendisidir.
       2. kader, Allah-ü Tealanın olacak olan bütün her şeyi önceden bilmesi kaza da bu bilinenin vakti ve zamanı gelince vuku bulması, olmasıdır.Allahtan başka kimse tarafından yazılacak birsey değildir
     


Similar Threads: kaderi yazar
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Dua Kaderi Değiştirir mi? 10 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım Son yazdığı eser hastalık hastası baş rol oynarken rahatsızlanıp ölen yazar kimdir? 10 Eylül 2016
Sorun Cevaplayalım Günlerin Köpüğü ve Pekin'de Sonbahar romanlarının yazarı kimdir 1 Aralık 2014
Sorun Cevaplayalım Salieri tarafından zehirlendiği iddia edilen yazar kimdir 17 Haziran 2014
Sorun Cevaplayalım vatan nedir şiirinin yazarı kimdir 27 Kasım 2012