Kaç çeşit nafaka vardır, hangi şartlarda hükmedilir?

'Güncel Bilgiler' forumunda cCasT tarafından 13 Kasım 2010 tarihinde açılan konu 1. Kaç çeşit nafaka vardır, hangi şartlarda hükmedilir ?


  İştirak, yoksulluk ve tedbir nafakası olmak üzere 3 çeşit nafaka vardır. (Bir de yakın hısımlar arasında söz konusu olan yardım nafakası vardır ancak Boşanma Hukuku ile ilgili değildir.)

  İştirak nafakası, çocuklar için ödenen nafakadır. İştirak nafakasında tarafların kusuru aranmaz, velayet kendisinde olan anne veya baba diğer taraftan iştirak nafakası talebinde bulunabilir.

  Yoksulluk nafakası, boşanma neticesinde yoksulluğa düşecek olan eşe ödenen nafakadır. Kusursuz ya da diğer eşe göre daha az kusurlu olan tarafa hükmedilir. Taraflar eşit kusurlu ise yoksulluk nafakasına hükmedilmemektedir. Buna karşılık her iki taraf da kusursuz ise, nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaksızın boşanma neticesinde yoksulluğa düşecek olan eş lehine nafakaya hükmedilebilir.

  Tedbir nafakası, boşanma gerçekleşene ve kesinleşene kadar bağlanan nafakadır. İki şekilde talep edilebilir. Boşanma davası açmadan, ayrı yaşamaya hakkı olan eş diğer eşten hem kendisi hem de varsa çocukları için tedbir nafakası talebinde bulunabilir.

  Boşanma davası ile birlikte, dava sonuçlanıncaya ve karar kesinleşinceye kadar yine hem eşin kendisi için hem de varsa çocuk için talep edilebilir. Genelde dava dilekçesinde, boşanmaya karar verilmesi halinde, çocuk için hükmedilen tedbir nafakasının kesinleşmeden itibaren iştirak nafakası olarak devamına; eş için hükmedilen tedbir nafakasının ise yoksulluk nafakası olarak devamına karar verilir.

  Nafaka miktarı neye göre belirlenir, kesin bir kriteri var mıdır?

  Nafaka miktarının tespitinde kesin bir kriter ya da sınır söz konusu değildir. Hakim her somut olayın özelliğine, tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre takdir hakkını da kullanarak hakkaniyete göre karar vermektedir.
   


Similar Threads: Kaç çeşit
Forum Başlık Tarih
Güncel Bilgiler Bursa Cumalıkızık arası kaç km? 17 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler Erzurum tortum şelalesi kaç km? 17 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler Fethiye Göcek arası kaç km? 17 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler 2015 Babalar Gününe Kaç Gün Kaldı 16 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler Lenovo Ideaphone K900 ne zaman çıkacak? 16 Mayıs 2016