Kabız Yapan Yiyecekler

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 5 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


  1. Kabızlık sorunu sindirim sisteminde yaşanan sorunlar ve düzensiz beslenme ayrıca az su içilmeis yani su eksikliği nedeniyle haftada 3 defadan daha az tuvalete çıkma durumudur.Peki kabız yapan yiyecekler besinler neler bu konuda merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

    Kabız yapan yiyecekler arasında çikolata bulunuyor.Düşük lif ve yüksek şeker içeren işlenmiş çikolata kabız yapan yiyecekler arasında ilk sırada yer almaktadır.Ayrıca beyaz ekmek az oranda lif içeren işlenmiş beyaz ekmek kabızlık şikayeti olanlara önerilmemekte.Kabız yapan yiyecekler arasında çikolata'dan sonra gelmektedir.Yağlı peynir ve şekerli dondurma dışında puding, şekerleme tüketimi kabızlık döneminde azaltılması önerilir.

    Kafein içeren kahve, kola, çay gibi içecekler kabızlığı şiddetlendirmektedir.Kafeinin vücudu susuz bırakması ve sindirim için gereken suyun sağlanamaması bunun nedenlerinden dir. Pizza, hamburger, patates cipsi, konserve gibi hazır gıdalar hazırlanırken sindirime yardımcı olan liflerin çoğu çıkarılmaktadır.

    Gebelik döneminde hormon değişikliklerine, sıvı alımına, basura bağlı olarak kabızlık sorunları yaşanabilir bu nedenle gebelikte bu gibi sıkıntıları yaşamamak için düzenli beslenmeye dikkat edilmeis gerekmektedir.