K2 Belgesi

'Haberler' forumunda Dark tarafından 4 Ocak 2010 tarihinde açılan konu


 1. K2 Belgesi Nedir?
  k2 belgesi için gerekli evraklar,  Toplam yüklü ağırlığı 3.5 tonu geçmeyen araçlarla yapılan taşımalar için alınması zorunlu olan indirimli K belgesi başvuru süresi 25.12.2009 tarih 27443 sayılı Resmi Gazeteyle 31 Aralık 2010 tarihine uzatıldı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu, taşıma düzenini ve güvenliği sağlamak, taşımacılık ile iştigal eden tüm kurum ve kuruluşların haklarını, sorumluluklarını belirlemek, karayolları taşımacılığını diğer taşıma sistemleri ile birbirlerini tamamlayıcı olarak hizmet vermesini, denetimini ve mevcut imkanları daha yararlı bir şekilde kullanmasını sağlamak amacı ile getirilen düzenlemeler çerçevesinde, toplam yüklü ağırlığı 3.5 tonu geçmeyen araçlarla yapılan taşımalar için firmaların almak zorunda oldukları K 2* yetki belgesi resmi gazetenin bugünkü sayısında yayınlanan tebliğle 1 yıl süreyle 31 Aralık 2010'a kadar uzatıldı.  K2 Belgesi nedir: Taşımacının kendi adına ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş taşıt veya taşıtlarla, sadece kendi iştigal konusu ile ilgili yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak ve ticari maksatla taşımacılık yapmayanlar.
  Şahıs veya şirket olması farkı aranmaksızın kendi adına kayıtlı en az bir adet ticari yük taşıma aracı.

  SON BAŞVURU TARİHİ 31.12.2010 OLARAK YENİDEN BELİRLENMİŞTİR. Bu tarihe kadar, Yetki belgeleri lmak için başvuranlar; Araçlarının "azami yüklü ağırlığı" 3500 kg ve altındaysa, Yani ruhsatlarında "Kamyonet" yazıyorsa, Yetki Belgesi harcı olarak 388 TL Ödeyecekler. Araçları "kamyon" ise Harç tutarı 6471 TL olacaktır. Kamyonetlerin trafiğe,boş/dolu çıkmalarında 31.12.2009 Tarihine kadar sakınca yok iken, Ruhsatlarında Kamyon yazan araçların şu anda bile trafiğe Boş/dolu çıkmaları cezaya maruz kalmalarına sebep olacaktır.

  Ulaştırma Bakanlığı, Bölge Müdürlükleri; İndirimli Başvuru için son günler olduğundan oldukça yoğun ve kalabalıklar. Bu kalabalıklara kalmamak ve işlerinizi bir an önce bitirmek için hizmetlerimizden mümkün olduğunca erken faydalanmaya çalışmanız lehinize olacaktır.

  Araç Kartı için Yatırılacak harç tutarı 63 TL'dir.

  K2 Belgesi Çıkarmak için yapılan hazırlık ve evrak takibi için talep edilen ücret ise 250 TL +KDV'dir.


  Daha detaylı Bilgiyi aşağıdaki linkten alabilirsiniz.

  Ab Uyum