John Steinbeck Kimdir Edebi Hayatı ve Ölümü Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 8 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu 1. John Steinbeck


  Doğum 27 Şubat 1902/California
  Ölümü 20 Aralık 1968/New York
  Meslek yazar, romancı
  John Steinbeck 27 Şubat 1902 de Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinin Salinas kentinde doğdu. Ailesi dönemin Amerika’sının yaygın geçim kaynaklarından olan ırgatlıkla geçimini sağlıyordu. Babası Prusyalı annesi ise İrlandalı göçmen ailelerine mensuptu. John Steinbeck de yaşıtları gibi küçük yaşlardan itibaren ailesiyle birlikte çiftçilik yaptı. Bu sırada bir yandan okuluna devam etti. 1920-1926 yıllarında Stanford Üniversitesi’ne devam etti. Ailesinin dar gelirli olması sebebiyle üniversite yıllarında geçimini sağlamak için duvarcılık, boyacılık gibi birçok işte çalıştı. Fakat bu sıkıntılı yıllarında verdiği zorluk sebebiyle okulunu bitiremedi.

  EDEBİ HAYATI
  Üzümleri”ini 1940 yılında yayınladı. Aynı yıl eser sinemaya uyarlanarak büyük beğeni toÖzellikle üniversite yıllarının başlarında edebiyatla ilgilenmeye başladı. Üniversite yıllarında hem birçok edebi eser okumuş hem de ünlü edebi isimleri takip etmeye başlamıştır. Eserlerinde yaşadığı zorlukların izine sıkça rastlanır. Ayrıca köy yaşamını ve ırgatların yaşamını eserlerinde sıkça görürüz. Bu çocukluk ve gençlik deneyimleri ona işçi sınıfını tahlil etme imkânı ve işçilerin hayatını gerçekçi bir dille anlatmasını sağlamıştır.


  1929 yılında ilk eseri olan ve işçilerin yaşamını anlattığı “Altın Kupa”yı yayımladı. 1936 yılında “Bitmeyen Kupa” ve ardından 1937 yılında “Fareler ve İnsanlar”ı yayınladı. Onun belki de en önemli eseri olan ve Pulitzer ödülü kazandığı eseri “Gazap pladı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında eserlerini döneminde etkisiyle ideolojik unsurların ağırlıklı olduğu türden verdi. Sonraları ise edebi yönü ağır basan birkaç öykü ve roman yazdı. 1962 yılında edebiyata olan katkılarından dolayı Nobel Ödülünü almaya hak kazandı.

  ÖLÜMÜ
  ABD’nin bir köyünde ırgat bir aileden başlayan zorlu fakat bir o kadar verimli yaşamı 20 Aralık 1968 yılında New York da sona erdi.
   


Similar Threads: John Steinbeck
Forum Başlık Tarih
Biyografi John Steinbeck Kimdir? 1 Şubat 2012
Biyografi John Davison Rockefeller Kimdir? Yaptığı Çalışmalar Nelerdir kısaca 25 Mart 2017
Biyografi John Venn kimdir? John Venn Biyografisi 4 Ağustos 2014
Biyografi Boris Johnson Kimdir Kısaca 30 Temmuz 2012
Biyografi John Atta Mills Kimdir 24 Temmuz 2012