Johann Wolfgang Von Goethe Kimdir Edebi Hayatı ve Ölümü Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 8 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu 1. Johann Wolfgang Von Goethe


  Doğum 28 Ağustos 1749/Frankfurt
  Ölümü 22 Mart 1832/Weimar
  Meslek Şair, Roman yazarı, Oyun yazarı, Devlet memuru
  Goethe 28 Ağustos 1749'da Almanya Frankfurt’ta dünyaya gelmiştir. Goethe'nin babası imparatorluk danışmanı olarak çalışmıştır. Goethe varlıklı bir ailenin çocuğu olduğu için özel eğitim alarak yetişmiştir. Öğrenim gördüğü yıllarda şiir, resim,müzik, tiyatro gibi sanatlarla da yakından ilgilenmiştir.

  EDEBİ HAYATI
  İlk sanat denemelerini dinsel şiirler üzerine yapmıştır. Hukuk öğrenimini Leipzig’de yapmıştır. Burada yaşadığı ve karşılaştığı olayları dramlar biçiminde kaleme almaya başlamıştır. Daha sonra ise Goethe pansiyon sahibinin kızına sevdalanarak "Sevdaların Çilesi "adlı eserini yazmıştır.Daha sonra Frankfurt’taki aile ilişkilerini konu edinen Suç Ortakları eserini yazıştır. Bakır levhalara kazınmış resimler yaparken asit buharından zehirlenerek öğrenimine ara vermiş ve ailesinin yanına dönmüştür. Tedavi gördüğü doktorun etkisiyle ispirtizma ve simya ile ilgilenmiş ve ileride Faust’ta kullanacağı bazı motifleri oluşturmuştur.Öğrenimini sürdürmek için gittiği Strasbourg’da gizli bilimlerle ilgilenirken, doğa bilimleriyle de uğraşmaya başlamıştır. Bu sırada üniversitede tıp derslerine de katılmıştır. Doktorasını tamamladıktan sonra Frankfurt’a dönerek avukatlık yapmaya başlamıştır. Arkadaşının nişanlısına duyduğu ilgi, Genç Werther’in Acıları romanına esin kaynağı olmuştur. Waimar dükünün çağrısı üzerine yerleştiği bu ülkede krallık danışmanı, daha sonra başbakan olarak görev yapmıştır. Waimar’da kendi kurduğu tiyatroda “İphigenia Tauris” oyununu sahnelemiştir.  Waimar’ın Fransa tarafından işgal edilmesi sırasında, eserlerine hayranlığını dile getiren Napoleon’a karşı onurlu bir direniş göstermiştir. Barış koşullarının görüşüldüğü Erfurt Konferansında ülkesi’nin haklarını savunmuştur. Jena Üniversitesi’nin kitaplığını düzenlemekle uğraştığı dönemde Tragedya eserinin ikinci bölümünü yazmıştır.

  ÖLÜMÜ
  Sanat, edebiyat, ahlak gibi birçok konu da eserleri mevcuttur. Ayrıca kendi hayatından esinlenerek yazdığı şiirleri de vardır. Goethe 22 Mart 1832 yılında Waimar’da hayatını kaybetmiştir.
   


Similar Threads: Johann Wolfgang
Forum Başlık Tarih
Biyografi Goethe kimdir,Johann Wolfgang von Goethe kimdir 27 Ağustos 2011
Biyografi Johannes Kepler kimdir 26 Aralık 2011
Biyografi Johannes Scottus Erigena Kimdir? 20 Haziran 2011
Biyografi Johann Gottfried Herder Kimdir? 19 Haziran 2011
Biyografi Johann Gottlieb Fichte Kimdir? 16 Haziran 2011