Jayne Cortez kimdir

'Biyografi' forumunda Aderito tarafından 6 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Jayne Cortez biyografi


  Afrikalı bir Amerikalı şairdir , aktivist.

  Jayne Cortez Mayısın 10 unda 1934 tarihinde Fort Huachuca, Arizona, at Ordu üssü Sallie Jayne Richardsonda doğdu. Babası her iki dünya savaşında hizmet edecek bir kariyer askerdi; annesi bir sekreteri oldu.
  Yedi yaşındayken, o Watt semtinde büyüdü Los Angelesa taşındı. Genç Jayne Richardson caz ve ailesi toplanan Latin kayıtları reveled. O lisede sanat, müzik ve drama okudu ve daha sonra Compton Community College katıldı. Erkenden kendi sanatsal kariyerinde soyadını Cortez, Anneannesi ve kızlık soyadını aldı.
  Bayan Cortez şiirleri 12 kitabın yazarı ve dokuz kayıtları üzerinde müzik eşliğinde şiir seslendirdi. O Afrika, Asya, Avrupa, Güney Amerika, Karayipler ve Amerika Birleşik Devletlerinde üniversiteler, müzeler ve festivallerde onun çalışma ve fikirlerini sundu. Şiirleri 28 dile çevrilmiş ve yaygın Postmodern Amerikan Şiiri, Afrika Kızları, Milenyum için Şiirler, Mother Jones ve Jazz Şiir Antolojisi dahil antoloji, dergi ve dergi, yayımlandı.

  [​IMG]

  1991 senesinde , Ganalı yazar Ama Ata Aidoo birlikte, Cortez o başkanı olduğu Afrika (OWWA), Kadın Yazarlar Teşkilatı kuruldu. “: Küreselleşme Diseksiyon Siyah Kadın Yazarlar Yari Yari Pamberi (2004), New York Üniversitesinde düzenlenen iki uluslararası konferans (2000) ve: O “The Long Memory Slave Routes organizatörü idi. O Motion Caz ve Şiir yılında sinema Kadınlar ekranda belirdi. Siyah Kadın Yazarlar ve Afrika kökenli kadınlar üzerindeki ilk büyük uluslararası edebiyat toplantısı sırasında düzenlenen paneller, okuma ve performanslar belgelenen Gelecek (1999),: Bayan Cortez de Yari Yari yönetti.
  O 1954 yılında Ornette Coleman ile evlendi ve 1964 yılında ondan boşandı. O caz davulcusu Denardo Coleman annesi oldu.
  1975 yılında heykeltıraş Mel Edwards evlendi. O Dakar, Senegal ve öldü New York şehrinde yaşıyordu.
  Kariyeri


  1936 senesinde Fort Huachuca, Arizona doğumlu, aynı zamanda Latin Amerika dans grupları ve yerli Amerikan müzik alanındaki kayıtların örnekler dahil, ailesinin caz ve blues plak koleksiyonu, büyüsüne Los Angeles yakınlarındaki büyüdüm. Cortez Bessie Smith aşılamış bir müstesna açıksözlü bireyin içine onu şekillendiren güçlü bir irade, birlikte, kadın kimliğini, bir derin kazınmış anlamda kayıtları erken maruziyet. O visseral yaklaşım kendini ifade için açıkça herhangi insaflı değil şair teşvik Duke Ellington, Sarah Vaughan, Charlie Parker, Dizzy Gillespie, ve no-nonsense vokalisti Dinah Washington, sesler tarafından dönüştürüldü.
  Yazarlar tartışırken özellikle oldukça etkiler daha ilham isim tercih bağımsız performans sanatçısı Josephine Baker, anısına saygı Cortez,. Diye tanımlanan kiminle olanlar Langston Hughes, Aimé Césairein Léon Damas, Christopher Okigbo Henry Dumas, Amiri Baraka, ve Richard Wright dahil. Federico García Lorca güzel / çirkin poetika ile paraleller de kendilerini öneririz. Onun kelimeleri genellikle yazılı attılar ve Afrika ve davul Karayip karmaşık, dokunsal dili andıran ritmik tekrarı konuşulan edildi.
  O 18 yaşında iken 1954 yılında, Cortez jazz saksafoncu Ornette Coleman ile evlendi. Oğulları Denardo 1956 yılında doğdu;. O hala bir çocuk iken babası ile davul başladı ve kendi kariyerlerinde her iki ebeveyn ile işbirliği yaptığı yetişkin hayatını adamış 1964 yılında, Cortez Coleman boşanmış ve Watt Repertory Theater Company kuruldu, kendisi için o 1970 yılına kadar sanat yönetmeni olarak görev yaptı. Mississippi Sivil Haklar mücadelesinde aktif, o Avrupa ve Afrika üzerinden gitti ve 1967 yılında New Yorka taşındı.
  Onun kayıtları çoğu Bola Basın Cortez, 1972 yılında kurulmuş bir yayınevinde himayesinde ihraç edilmiştir. 1974 yılında White Plains, New York onu ilk albümü, Kutlama ve Yalnızlık, kesti. Basçı Richard Davis ile düet bir dizi, bu Strata-Doğu etiket üzerinde serbest bırakıldı. Ekim 1979′da bantlanmış ilk Bola Basın Kaydı, asi Blues olarak adlandırılan ve bir parça dahil “Soweto Cesur Genç Öğrenciler için. Cortez gitarist Bern Nix, basçı Al McDowell, ve davulcu Denardo Coleman bir çekirdek etrafında inşa Firespitters adında bir elektro-funk modern caz grubu tarafından desteklenen şiir teslim başladı. Yıllardır, Firespitters ve Ornette Colemanın Prime Time ekseni ve hem de birimler katılan çeşitli oyuncular olarak Denardo eşlik ettiği görüldü.
  1975 yılında, Cortez ressam, heykeltıraş ve grafiker Melvin Edwards evlendi. Onun çalışmaları onu yayınlarda yanı sıra albümünün bazı kapsar üzerine çıktı.
  1982 yazında, Cortez Bu, gerçekten onun sanatını tanımlayan birkaç parçadan oluşan bir sarsıcı albüm mi yok teslim. Bunlar: Dizzy Gillespie efsanevi Kübalı perküsyonist bir sevinçle uyandıran selam “Ben, Chano Pozo bak; ataerkil şiddet yakıcı bir iddianame olarak adlandırılan “Drum kadın ise; oluşur ve, “ABD / Nijeryalı İlişkileri cümlesi “Onlar petrol / istiyorum ama onlar insanları istemiyoruz tırmanan bir, elektrikli serbest caz blowout fazla derviş gibi attılar. 1986 yılında kaydedilen, bir sonraki albümü, Kontrol koruyun, onu başka bir şeydir “Hayır Basit açıklamalar, rahatsız edici “Ölümcül Radyasyon Blues ve sert gyrating “Ekonomik Love Song ile ilgili Ornette Colemanın derinden duygusal saksafon özellikle unutulmaz tantrum benzeri tekrarı ritüeller, bu kez kelimeleri etrafında inşa “Askeri harcamalar, büyük kar ve ölüm. Birkaç sonraki albümleri arasında İyimser ve neşeli (1994) “Kutsal Ağaç sırasında bir Afrika kora çalar ve wistfulness ve dokunaklı akımların kullanımı ve dikkat çekiyor “Ben merak ediyorum. Ayrıca, bu albüm bir inandırıcı “Savaş adamıştır Savaşı anti-militarizme kaside ve yakın-to-iliği mini manifestolar “Samba Güç mi ve “Kendi Voice bulun. Içeriyor 1996 yılında, onun albümü Back Blues çıkarak Ana Harmolodic / Verve tarihinde yayımlanan, 2002 yılında ortaya çıktı Düzensiz Zaman Sınırları, konuk sanatçılar Bobby Bradford özellikli, Ron Carter, ve James Blood Ulmer.
  1991 senesinde , Cortez Ganalı yazar Ama Ata Aidoo ile Afrika Kadın Yazarlar Örgütü kurucu ve bundan sonra uzun yıllar onun başkanı olarak görev yaptı. Eserleri pek çok dile çevrilen bir eğitimci, yayıncı ve uluslararası üne sahip yazar, Cortez Ron Mann ve Kadınlar Jazz tarafından Motion filmler Şiir göründü.

  Jayne Cortez 28 Aralık 2012 tarihinde Manhattan, New York, kalp yetmezliği nedeniyle öldü.